Állandóan fázol? Veszélyes betegséget is jelezhet

Természetes, hogy télen, amikor az időjárás zord és hűvös, többet fázunk, ám vannak, akik évszaktól függetlenül szinte mindig dideregnek. Mindez lehet alkati kérdés, de több más tényező is megmagyarázhatja a folytonos fázást.



Megosztás
Szerző: N.T.
Létrehozva: 2025.01.11. 15:00
fázás tipp pajzsmirigy betegség egészség

1. Rossz vérkeringés

Gyakori téli jelenség a hideg kéz és láb, ami egyértelműen valamilyen keringési problémára utal. Rossz vérkeringés esetén nem jut elegendő vér a végtagokba, ezért csökkenhet azok hőmérséklete. Mindezt több dolog is előidézheti, például érszűkület, alacsony vérnyomás, de akár a cukorbetegség vagy a Raynaud-szindróma következménye is lehet - írja a Fanny magazin

A,Woman,Warms,Her,Feet,In,Front,Of,Electric,Heater.
Fotó: Yevhen Prozhyrko / Shutterstock

2. Vérszegénység

Csökkent vörösvérsejtszámmal a vérünk nem képes elegendő oxigént és tápanyagot szállítani a test szöveteibe, egyebek mellett a hőtermeléshez szükséges izmokba. Ilyen módon a vérszegénység befolyásolhatja a test hőmérsékletének fenntartását, a szervezet ezért gyorsabban veszíthet hőt.

3. Alacsony vérnyomás

Tipikus és sokszor előforduló magyarázata a fázásnak, ha valakinek alacsony a vérnyomása. Ilyenkor szintén nem áramlik megfelelően a vér a szervezetben, ezért a test hőmérséklete csökkenhet, a fázékonyság pedig fokozódhat.

4. Pajzsmirigy alulműködés

A hormonális egyensúly fenntartása szempontjából különösen fontos a pajzsmirigy megfelelő működése. Ha viszont szervezetünk nem termel elegendő pajzsmirgyhormont, számos kellemetlen panasz jelentkezhet, köztük a fázás.

5. Testmozgás hiánya

A fizikai aktivitás hiánya a fázósok életét is megnehezítheti. Mozgás során az izmok aktív működése serkenti a vérkeringést, mivel a szív gyorsabban pumpálja a vért, és az erek kitágulnak, hogy több oxigént és tápanyagot szállítsanak a szövetekhez. Ez a fokozott keringés teszi lehetővé a test melegen tartását. Azok, akik rendszeresen mozognak, jobb keringéssel és anyagcserével rendelkeznek, valamint több izomszövetük van, ami szintén hőt termel.

6. Kisebb izomtömeg

Az izmok jelentős szerepet játszanak a test hőtermelésében, az izomszövetek és az izom-összehúzódások segítik a vérkeringést, és hozzájárulnak a testhőmérséklet fenntartásához, különösen fizikai aktivitás során. Ezért is melegszünk ki, ha sportolunk, és ezért hajlamosabbak a fázékonyságra a kisebb izomtömeggel rendelkező emberek.

7. Túlzott soványság

Sztereotípiának tűnhet, de az alacsony testsúlyú vagy testtömeg-indexű emberek valóban fázékonyabbak lehetnek. Mivel kevés zsír található a testükön, hiányzik egyfajta szigetelő funkció, ami védene a hidegtől, és segítene megtartani a testhőt. Ezenkívül a csekély testtömeg lassabb anyagcserével is járhat, ami azt jelenti, hogy a test alapállapotban is kevesebb hőt termel.

8. Kialvatlanság

Ha keveset aludtunk, vagy nagyon fáradtak vagyunk, megfigyelhetjük, hogy jobban fázunk, mint általában. Ennek az lehet az oka, hogy a szervezet pihenés közben képes regenerálódni, és biztosítani a megfelelő energiaellátást, ha viszont ez nem, vagy csak részben történik meg, lassulhat az anyagcserénk, és kevesebb hőt termelhet a testünk. A kialvatlanság a hormonális szabályozásra is hatással van: ha felborul, az negatívan befolyásolja a hőháztartást.

9. Lelki okok

A hidegrázásnak lelki okai is lehetnek, méghozzá meglehetősen változatosak: gyakran a stresszhez, szorongáshoz vagy érzelmi kimerültséghez köthető az állandó tünet. Ezek az állapotok aktiválhatják a test „üss vagy fuss” (más néven „harcolj vagy menekülj”) reakcióját, amely során a vérkeringés befelé irányul, a test ezzel védi az életfontosságú szerveket. Emiatt a végtagok és a bőr vérellátása csökken, és hidegérzet jelentkezik.

Mit tehetünk ellene?

A hideg hónapokban a legkézenfekvőbb praktika a forró italok és ételek fogyasztása, amivel hamar felmelegíthetjük magunkat. Együnk forró leveseket, igyunk gőzölgő teákat, és akár a vizet is melegítsük langyosra vagy tartsuk szobahőmérsékleten.

Fontos, hogy a mindennapjaink része legyen a testmozgás, ami lehet akár egyszerű gyaloglás is. Ha ülőmunkát végzünk, álljunk fel gyakran, mozgassuk át a végtagjainkat, végezzünk karkörzést, guggoljunk párat, álljunk többször egymás után lábujjhelyre. Ezekkel felpezsdíthetjük a szervezetünket, kicsit kimelegedhetünk.

Érdemes odafigyelni az öltözködésünkre is. Viseljünk több réteget, tűrjük be a legalsót, illetve válasszuk a természetes alapanyagú ruhákat, melyek áteresztik a levegőt, miközben melegítenek.

A keringés javítása érdekében mozogjunk rendszeresen, gondoskodjunk a megfelelő folyadékbevitelről és a lehetséges alapbetegségek kezeléséről.

Amennyiben egészségügyi problémákkal küzdünk, mielőbb vizsgáltassuk ki magunkat. Vérszegénység, alacsony vérnyomás, cukorbetegség és a pajzsmirigy alulműködés esetleges meglétére szakember bevonásával érdemes fényt deríteni, aki meghatározhatja a tünetek pontos okát, majd a szükséges terápiát, és javasolhat életmódbeli változásokat.

A nők jobban fáznak

Az energiatermelésért – amibe a hőtermelés is beletartozik – a szervezet anyagcseréje felelős, kutatások szerint ennek, valamint a testfelépítésnek az eltérő szintje okolható azért, hogy a nők fázósabbak, mint a férfiak. Míg előbbiek akár 25 fokra is feltekerik a fűtést, hogy igazán kellemesen érezzék magukat a téli hónapokban, utóbbiaknak 22 fok is elegendő. A férfiak több izommal rendelkeznek, és az anyagcseréjük is gyorsabb, emiatt a testük több hőt képes megtermelni és leadni, ez a folyamat pedig alapvetően melegít. A nők szervezete ezzel szemben kevesebb hőt termel.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás