Erre senki nem gondolt volna.
A merevedési zavarok ellen szedett legnépszerűbb gyógyszer hamarosan az Alzheimer-kór elleni legnagyobb fegyverré válhat. Egy kutatás kiderítette, hogy a Viagra akár 60 százalékkal is csökkentheti az agy leépülésével járó betegség kialakulását.
Egy amerikai tudóscsoport ugyanis a kék pirula szildenafil nevű hatóanyagát vizsgálva igazolta, hogy az képes megakadályozni a káros fehérjék lerakódását az agyban. Márpedig a legújabb kutatások szerint a fehérjeplakkok képződése idézi elő az Alzheimer-kórt az idegrendszer károsításával. Állatokon végzett korábbi kísérletek már kimutatták, hogy a szildenafil gátolja a toxikus fehérjecsomók kialakulását az agyban, de most az egészségbiztosítási adatok elemzésével kiderült, hogy ez az embereknél is működik: akiknek Viagrát írtak fel szexuális életük rendbetételére, azok körében - mintegy melléhatásként - 60 százalékkal csökkent az Alzheimer-kór kialakulása.
Ezek után amerikai kutatók alzheimeres betegekből vett őssejtekből hoztak létre laboratóriumban idegsejteket, majd ezeken a sejtkultúrákon tesztelték a szildenafil hatásait. Ötnapos kezelést követően a neuronok látványosan kevesebb tau-fehérjét hoztak létre, ami bizonyította a hatóanyag agyvédő hatását. Az emellett olyan gének kifejlődésére is hatással volt, amelyek az idegsejtek közötti kommunikációért felelősek.
Sikerült kimutatni, hogy a foszfodiészteráz-gátlóknak nevezett enzimblokkolók nemcsak a pénisz véráramlását képesek elősegíteni, hanem megakadályozhatják a demenciáért felelős neurodegenerációt is
- írta a tanulmányt ismertető Journal of Alzheimer's Disease című orvosi szakfolyóirat, amely szerint következő lépésként azt fogják megnézni, hogy a szildenafil felhasználásával kifejleszthető-e olyan klinikai terápia, amely hatékony fegyver lehet az Alzheimer ellen.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre