Egyes savlekötők durván megnövelhetik a migrén kockázatát – egy új tanulmány szerint

A kutatók rájöttek, mi válthatja ki a szörnyű fejfájást a betegeknél.



Megosztás
Szerző: Piréz
Létrehozva: 2024.04.25.
Módosítva: 2024.04.25.
betegség gyógyszer migrén

Emberek milliói szednek vény nélkül kapható gyógyszereket a gyomorégés enyhítésére. Amerikai tudósok szerint azonban ezeknek a használata akár 70 százalékkal növelheti a migrén kockázatát.

Csöbörből vödörbe? Bizonyos savlekötők durván megdobhatják a migrén kialakulásának kockázatát 
Fotó: Pexels/Képünk illusztráció

A gyomorégést az idézi elő, hogy a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami égő érzést okoz a mellkasban. Erre a betegek vagy savlekötőket szednek, amelyek adott esetben kalcium-karbonáttal semlegesítik a gyomorsavat, vagy protonpumpa elleni szereket, amelyek gátolják a gyomorsav kiválasztását.

A Marylandi Egyetem kutatói 11 800 ember adatait elemezték, akik közül 2100-an ilyen vény nélkül kapható gyomorégés elleni szereket szedtek. A savlekötőket szedő résztvevők 28 százaléka számolt be arról, hogy az előző három hónapban migréntől szenvedett. 

Az adataink szerint a kalcium-karbonát szedése 30 százalékkal, míg a protonpumpagátlók 70 százalékkal növelték a migrén kockázatát

– mondta el a Daily Mailnek Margaret Slavin táplálkozástudományi szakértő, aki szerint ennek oka, hogy a gyógyszerek kiszárítják a szervezetet, ami gyakran vált ki migrént.

Az új kutatások a protonpumpagátlók hosszú távú használatához kapcsolódó egyéb kockázatokat is kimutattak, például a demencia fokozott veszélyét. A szakértők ezért arra figyelmeztetnek, hogy a betegek ne maguk válasszák ki a savas refluxgyógyszereket, hanem mindig egyeztessenek szakorvossal.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás