A szerelem egy mély és összetett érzelem, amely rendkívüli módon megváltoztatja az életünket. A gyomrodban lévő pillangókon túl reakciók sorozatát indítja el.
Amikor szerelembe esünk, a szó legszorosabb értelmében minden megváltozik. Már az első pillanatban felszabadulnak a hormonok és a neurotranszmitterek, amelyeknek köszönhetően euforikus érzés önt el. Ebben a korai szakaszban a dopamin nevű boldogsághormon játssza a döntő szerepet, aminek köszönhető a lelkesedés és a várakozás érzése, agyunk tulajdonképpen megjutalmaz azért, amiért szerelembe estünk!
A másik kémiai tényező a szerotonin, amely a hangulatszabályzáshoz kapcsolódik. A megszállottság molekulájának is hívják, ennek következtében érezzük magunkat őrülten szerelmesnek és gondolunk kényszeresen a választottunkra. A norepinefrin serkenti az adrenalin termelését, ezért is érezhetünk ilyenkor heves szívverést, idegeskedést és izzadhat jobban a tenyerünk.
Az oxitocin, amelyet kötődéshormonnak is neveznek, kulcsszerepet játszik az érzelmi kötelékek kialakításában. Amikor összebújunk, csókolózunk, vagy egyszerűen csak megfogjuk a partnerünk kezét, akkor az oxitocin szintje megemelkedik és megteremti a bizalom és az intimitás érzését.
Akár hiszed, akár nem, a szerelem erősíti az immunrendszert! A tanulmányok kimutatták, hogy a szeretetteljes és támogató kapcsolat fokozhatja a szervezet azon képességét, hogy legyőzze a fertőzéseket és betegségeket. A szerelem képes megváltoztatni az életszemléletet, sőt az önbecsülést is fokozza. Ilyenkor hajlamosak vagyunk optimistábban látni a világot, a pozitív gondolkodásmód pedig csökkenti a stresszt. Sokan számolnak be arról, hogy jobban alszanak, amikor szerelmesek, ami a kapcsolatból származó érzelmi biztonságnak és elégedettség érzésének tudható be.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre