Több káros egészségügyi hatása is lehet a légkondicionáló berendezés helytelen használatának.
Ma már nagyon kevés háztartásban nincs légkondicionáló, ami az egyre melegebb nyarak mellett még jól is jön. Ám, ha nem körültekintően használjuk, még ártalmas is lehet.
A legfontosabb dolog a légkondicionáló gépek kapcsán az a rendszeres karbantartás! Számos egészségügyi problémával szembesülhetünk, ha nem tisztítjuk gyakran a készüléket, és a túlzottba vitt használat sem tesz jót. A Mindmegette oldala összeszedte azokat a negatív hatásokat, amit a légkondi használata okozhat szervezetünkre.
A szezon előtt mindig érdemes megtisztítani a berendezést, hogy elkerüljük a légzési problémákat. A készülékben baktériumok és gombák telepedhetnek meg, rosszabb esetben megjelenhet a fekete penész is. Ezen mikroorganizmusok belégzése légzési nehézséget okozhat. Ezért is elengedhetetlen a készülők kitisztítása szakemberrel, és a szűrők rendszeres cseréje.
Ha több óra légkondi használat után fejfájást vagy szédülést tapasztalunk, ami elmúlik a szabadban tartózkodás alatt, akkor az egyértelmű jele annak, hogy túlzottan használtuk a berendezést.
Ha érzékenyebb vagy a hidegre, de nyáron sok időt töltesz légkondicionált környezetben az bizony megfázásos tüneteket okozhat. Főleg torokkaparással, torokgyulladással, fülfájással. Sokszor elkövetjük azt a hibát, hogy a kinti levegőhöz képest akár 15 fokkal is hűvösebbre hűtjük a helyiséget, pedig ideális esetben maximum 4-6 fok lehetne a különbség.
A hideg, száraz levegő miatt a bőr elveszíti természetes nedvességtartalmát. Ez azt jelenti, hogy minél több időt töltünk klímás helységben, annál szárazabb lesz a bőrünk. Így értelemszerűen a klímaberendezések túlzott használta káros hatással lehet a bőrünkre.
Talán nem is gondolnánk, de a testsúlyunkra is hatással lehet, ha sokat ülünk légkondis szobában. Egy orvosi tanulmány szerint a klímaberendezések segíthetnek abban, hogy testünknek ideális legyen a hőmérséklete, így azonban nem használunk fel annyi energiát, kevesebb kalóriát égetünk el, mintha természetes környezetben alkalmazkodna a szervezetünk a hőingadozáshoz. A hidegben viszont az étvágyunk az nagyobb.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre