Létezik megoldás, ha a szomszéd állandóan fúr-farag? Vagy ha zuhanyzás közben mindig operaénekesnek képzeli magát? És ha úgy pakol ki a folyosóra, vagy a telkére, hogy az minket akadályoz? Jogszabályok vannak, de a végső megoldást mindig a kommunikáció jelenti.
Bármennyire szépre, kényelmesre alakítjuk otthonunkat, ha a szomszéd mindent megtesz, hogy tönkretegye az életünket.
A jog segít
A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szomszédjogi szabályai meghatározzák, hogy az ingatlan használóinak mihez van joga és mihez nincs. A szomszédi viszonyt a többlakásos lakóépületek esetében a házirend szabályozza ( fővárosi/önkormányzati rendelet vagy a társasház által összeállított). Így ha pereskedésig fajul egy helyzet, törvényileg is kérhetünk segítséget.
Milyen a jó házirend?
Tartalmaznia kell előírást a leggyakrabban felmerülő élethelyzetekre, az együttélés nyugalmas és biztonságos követelményeire:
Leggyakoribb panaszok
Muszáj beszélgetni
Bármi is az adott helyzet, a legegyszerűbb, leggyorsabb és legolcsóbb megoldás, ha megpróbáljuk megbeszélni a helyzetet, a felmerült konfliktust. Ha perre visszük a dolgot, nagyon sok idő megy el, amíg a helyzet nem változik, és a jogi eljárásoknak tetemes költsége is van. És ha a szomszéd megtudja, hogy feljelentettük, nagy eséllyel csak még tovább folytatja kifogásolható viselkedését, hogy így álljon bosszút. De sajnos sok olyan helyzet van, amikor a felek nem képesek hathatósan kommunikálni egymással. Ilyenkor mediációs segítség kérhető, amelynek keretében egy pártatlan személy segít mindenkivel megértetni a másik álláspontját, és az érzelmi kérdések átlépésével ösztönözni tudja a valós megoldás megszületését.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre