
Pokoli fejfájás kínozta az apát – kisfia születésnapján érkezett a mellbevágó diagnózis
„Húsz százalék volt az esélye, hogy belehalok a műtétbe.”
Az ekcéma nem egyetlen betegség, hanem a bőr reakciómintázata.
Az ekcéma az egyik legfondorlatosabb bőrbetegség: azok a drogériás testápolók vagy életmódbeli változtatástok, amelyek az egyik embernél csodát tesznek, a másiknál teljesen hatástalanok lehetnek.
Az ekcéma, más néven dermatitisz, egy gyűjtőfogalom, amely a gyulladásos bőrbetegségek egy csoportját írja le. A bőrt vörössé, viszketővé, szárazzá és gyakran pikkelyessé vagy berepedezetté teszik. Az ekcéma nem egyetlen betegség, hanem a bőr reakciómintázata, és megjelenése egyénenként az adott ekcéma típusától függően is nagyon különböző lehet.
Az ekcéma nagyon hasonlít más bőrbetegségekre, például gombás fertőzésekre vagy pikkelysömörre, ami félrediagnosztizáláshoz vezethet. Ennek egyik oka, hogy az ekcéma nem egy egységes betegség, megjelenése egyénenként nagyon eltérő lehet, különösen gyerekeknél, ahol gyakran szokatlan formákban jelenik meg.
A kezelések többsége csak a tünetek rövid távú enyhítésére fókuszál, a kiváltó okokat nem kezeli. Azt gondolhatnánk, hogy a hidratálás a kulcs, de nem mindegy, milyen terméket választunk. Sok hidratáló csak vízvesztést gátló réteget képez, de nem támogatja a bőr saját lipidtermelését, ami létfontosságú az egészséges bőrvédő réteg fenntartásához. Ha a bolti termékek vagy a háziorvos által felírt készítmények nem működnek, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, hogy feltárják a probléma gyökerét.
Az ekcéma rendkívül gyakori gyerekeknél, különösen azoknál, akiknél a családban előfordult már asztma, szénanátha vagy allergia. De nem kizárólag a gyerekeket érint, hanem a felnőtteknél is kialakulhat, különösen akkor, ha érzékenyebbek, vagy olyan környezetben dolgoznak, ahol irritáló anyagoknak vannak kitéve. A felnőttkori ekcémát kiválthatja stressz, hormonális változás, hideg idő, fűtés vagy kozmetikumok. Idővel a bőr védelme gyengül, így érzékenyebbé válunk.
Használjunk illatmentes, lipidgazdag hidratálókat, amelyek ceramidot, niacinamidot vagy koloid zabot tartalmaznak, és kerüljük a habzó lemosókat, valamint a forró vizet. Érdemes az életmódbeli tényezőket is figyelembe venni, például a túlzott stresszt vagy a késői lefekvést. Sok embernél a tejtermékek, glutén vagy ultrafeldolgozott ételek is kiválthatják a tüneteket, de ez egyénenként változó. Kerüljük az olyan ételeket, amelyek nyilvánvalóan súlyosbítják a bőr állapotát, például az alkoholt vagy a tengeri herkentyűket
A szteroidtartalmú krémek gyakran az elsőként választott megoldást jelentik az ekcéma fellángolásakor, de sokan, főként a kisgyermekes szülők, tartanak a használatuktól. Akik aggódnak, azoknak fontos tudni: a megfelelő erősséget kell alkalmazni a megfelelő ideig, és mindig fokozatosan kell elhagyni a kezelést, nem hirtelen.
Kevesen döntenének úgy, hogy egy gyereknél kezeletlenül hagyják az ekcémát, de egyes felnőttek talán inkább összeszorítják a fogukat, ahelyett hogy kezelnék a problémát. Az állandó vakarózás és gyulladás idővel megvastagíthatja a bőrt, pigmentációs problémákat okozhat, és megnöveli a fertőzés kockázatát.
Kerüljük a forró zuhanyt, mert fokozhatja a viszketést, és próbáljunk meg nem vakarózni. Hűtőből kivett hidratáló krém használata, hideg borogatás alkalmazása, mentolt vagy pramoxint tartalmazó viszketéscsillapító krémek, illetve langyos zabos fürdő rengeteget segíthet. Éjszaka védőruházat vagy kesztyű viselése is hasznos lehet a vakarózás elkerülésére - írja a Daily Mail.
„Húsz százalék volt az esélye, hogy belehalok a műtétbe.”
Te is fémkulacsot használsz?
Agydaganatot találtak a beteg fiatal szervezetében.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.