
Sóhajt és lélegzik egy sír a Kerepesi temetőben – legendás férfi nyugszik ott
Kísérteties jelenségről számolnak be azok, aki Kisfaludy Károly síremléke közelében járnak.
A Rózsadomb gyakorlatilag a mai napig a luxus szimbóluma Budapesten. Mindig itt élt az elit, a villanegyedben ma is váltják egymást a legmodernebb és az ódon csodapaloták. De vajon honnan kapta a nevét a II. kerületi Bimbó út, Alsó Törökvészi út, Vérhalom utca, Veronika utca és Zivatar utca által körülhatárolt dombos terület?
A Rózsadomb tövében található annak a dervisnek a síremléke, akit mindenki csak a rózsák atyjának hív. A török szerzetest tisztelték tudása, bölcsessége, költészete és szellemisége miatt. Gül Baba türbéje nem csupán a budapestiek előtt ismert, hanem a mai napig muszlim zarándokhely.
Kevesen tudják, de Gül Baba csupán néhány napot töltött nálunk. 1541-ben a megszálló török sereggel érkezett Budára. Az ostrom alatt hunyt el, halála idejéről és körülményeiről kétféle legenda maradt fenn. Az egyik szerint augusztus 21-én, a város falainál zajlott csatában ölték meg. A másik szerint az oszmán győzelmet ünneplő vallásos szertartás közben halt meg. I. Szulejmán szultán a város patrónusának nyilvánította, és temetésén ő volt az egyik koporsóvivő. A sírhelye fölé pedig a budai pasa néhány évvel később díszes emlékhelyet, vagyis türbét emeltetett.
Buda második ostromakor, 1686-ban a Habsburg hadsereg nem bántotta a síremléket. Később a jezsuiták kápolnává alakították át, és vagy 100 évig a türbe ebben a formában létezett. 1885-ben az ottomán kormány Wágner János magyar építészre bízta a türbe restaurálását. Wágner ide építette fel saját otthonát, a híres Wágner-villát. 1914-ben az emlékművet magyar nemzeti műemlékké nyilvánították. A XX. században több renováláson esett át a türbe és a körülötte lévő épületegyüttes. 2015. február 24-én Budapesten a magyar és török miniszterelnök-helyettes megállapodást írt alá a türbe és közvetlen környezetének örökségvédelmi feladatairól, valamint komplex környezetrendezéséről, mely munkálatok 2018-ban fejeződtek be. A Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány Rózsa Napok címmel minden évben izgalmas kulturális programsorozatot rendez.
Gül Baba rózsakertje a síremléket öleli körbe. Az egyik legenda szerint azért ültettek rózsákat a türbe köré, mert ezzel a virággal azonosították a dervist. A másik szerint a turbánján díszelgő rózsaszálról kapta a nevét, de van egy olyan verzió is, hogy „Kel” volt a neve, ami „kopaszt” jelent, és csak később változtattak Gülre, miután a sírja körül rózsák nőttek. Egy másik magyarázat szerint, a rózsa lelki értelemben vett rangjelzés volt a dervisek között. Az a mítosz viszont biztosan nem igaz, hogy Gül baba hozott először Magyarországra rózsákat, hiszen ő hódítóként érkezett Budára.
Huszka Jenő három felvonásos operettet írt Gül Baba lányának és Gábor diáknak a szerelméről. A bemutató 1905. december 6-án volt, a budapesti Király Színházban. A történet a XVI. századi magyarországi török invázióban játszódik. A budai vár basája, Kucsuk Ali törvénye fejvesztéssel büntetett mindenkit, aki Allah főpapja, a mondákban a „rózsák atyjának” nevezett Gül Baba rózsáiból szakított. Gül Baba lányába, a tündéri Leilába szerelmes Gábor diák, a történet hőse, és társa Mujkó mégis tép a virágból. A lányt azonban Ali basa szeretné 137. feleségéül.
A rózsadombi villák születése
A XIX–XX. század során a türbe környékén gombamód elszaporodtak a reprezentatív villák. Maga a türbe sokáig magányosan állt a budai domboldalon, nem számított a terület lakóövezetnek. A XIX. század végéig szőlőhegy volt a környék és csak utána kezdett el üdülőterületté válni. Eleinte nyaralók, hétvégi telkek kaptak itt helyet, majd a belvárosból kifelé költöző elit építtetett villákat a domboldalon magának. A második világháború után aztán ezeket elkobozta a pártállam, és a saját magas rangú kádereinek utalta ki. A népnyelv gúnyosan Káderdűlőnek kezdte hívni a környéket: innen hurcolták el Rajk Lászlót, itt lakott évtizedekig a feleségével Kádár János egy nagypolgári villában, ahol az úszómedence mellett tyúkok kapirgáltak. Akkoriban egymás közelében élt politikus, író, újságíró, az 1956-os vérbíró ezen az állambiztonság és kormányőrök által megfigyelt patinás környéken.
Kísérteties jelenségről számolnak be azok, aki Kisfaludy Károly síremléke közelében járnak.
Nemcsak egy épületbe, de egy másik korba lép be az, aki meglátogatja ezt a könyvtárat.
A fővárosban nehéz a közlekedés kisgyerekkel.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre