Európa legtöbb országban eltörölték a koronavírus-járvány miatti korlátozásokat, de Németországban az esetszámok újbóli emelkedése miatt újra szigorításokat vezettek be, Olaszországban pedig meghosszabbították az érvényben lévő intézkedéseket. Utánajártunk, hogy nálunk mi a helyzet, hazánkban kell-e újabb járványhullámtól tartani.
A közelmúltban indult el a koronavírus-járvány új hulláma Németországban, emiatt újra maszkot kell viselni zárt térben, és a szövetségi egészségügyi miniszter a negyedik oltás beadatását is javasolja. Olaszországban június közepén meghosszabbították a maszk viselését a tömegközlekedésben (kivéve a repülőgépeken). Mindezek miatt joggal vetődik fel a kérdés, hogy vajon nekünk mennyire kell számolnunk egy újabb, nagyobb járványhullámmal.
Dr. Rusvai Miklós virológus a Metropolnak elmondta, hogy a mostani esetszámok ugyan 10–15 százalékkal magasabbak a két-három héttel ezelőtti mélyponthoz képest, de reméli, hogy ez csak egy átmeneti jelenség, ami részben az elmúlt két-három hét frontbetöréseivel magyarázható, aminek leginkább Nyugat-Európa érezte meg a hatását.
„Lehet, hogy ez csak hullámocska lesz, ilyen esetszám-ingadozások a múltban is voltak és országonként változnak, hogy mikor jelentkeznek. Én őszintén remélem, hogy ez nem lesz tartós felfutás ebben a két országban sem, illetve hogy Nyugat-Európában általánosan, meg néhány más országban is csak ideiglenesen növekszik az esetszám kis mértékben. Tehát egyelőre én nem tartok attól, hogy Magyarországon egy újabb hullám kialakulna” – nyilatkozta a közismert szakember a Metropolnak.
A virológusprofesszor elmondta, hogy bár ezek a vírusok jellemzően az őszi-téli időszakban szoktak nagyobb számú megbetegedést okozni, ám ettől függetlenül velünk vannak nyáron is, és adott esetben okozhatnak magasabb esetszámokat is, ennek látjuk a jelét most.
„Továbbra is igaz tehát, hogy egyelőre úgy tűnik, a koronavírus terjedésének, mint úgy általában a légzőszervi vírusfertőzések terjedésének, a nyár nem igazán kedvez” – emelte ki a szakember, aki őszre várja a hatodik hullámot. Rusvai doktor szerint az emelkedő esetszámoktól függetlenül ugyanúgy tervezhetünk mindannyian a nyárra, ahogy eddig tettük, mintha koronavírus nem is lenne.
„Én azt szoktam mondani, hogy most már térjünk vissza a korábbi életünkhöz” – hangsúlyozta a szakember, aki azért azt javasolja, hogy figyeljünk és tartsuk be az egyes országokra érvényes járványügyi szabályokat utazáskor, amelyik országban az oltás kötelező, akkor utazás előtt vegyük fel az oltást.
A közkedvelt háziorvos, dr. Mangó Gabriella is úgy látja, hogy elérhet bennünket az omikron sokadik alvariánsa okozta újabb hullám. Erről a Ripostnak beszélt az orvos. Mangó doktornő az alacsony esetszámok ellenére is óvatosságra int:
„Én úgy vélem, hogy egy újabb hullám itt is lehet. Persze tisztában vagyok vele, hogy ez a hír mindenkit rosszul érinthet, hiszen a sok bezártság és korlátozás után jólesik a nagy szabadság, de ez sokaknak az életébe kerülhet. Lehet, hogy a fiatalok megússzák, de amikor hazaviszik a vírust, az idősebbek már nem biztos, hogy ilyen szerencsések lesznek” – vélekedik a gyöngyösi háziorvos, aki azt is javasolja, hogy aki nagy tömegbe megy vagy külföldre utazik, továbbra is viseljen maszkot. „Külföldön sok helyen még kötelező a maszkviselés a tömegközlekedési eszközön, tehát nem kell szégyellni, ha felelősséget vállaltok magatokért!” – fogalmaz a doktornő.
„Aki eddig nem oltatta be magát a 4. oltással Magyarországon, én annak azt tanácsolnám, hogy most már várja meg a szeptembert-októbert és legfeljebb az őszi légzőszervi betegségek periódusa előtt oltassa majd magát” – tanácsolja dr. Rusvai Miklós. A szakember a kockázati csoportok számára ősz elején mindenképp javasolja egy-két évente az immunrendszer megerősítését az influenza, a Covid és a pneumococcus elleni vakcinával.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője arra intette június 20-án a világ országait, ne legyenek túlságosan derűlátóak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban, mert az új variánsok veszélye továbbra is valós fenyegetés. A WHO főigazgatója a G20 csoport egészségügyi minisztereinek indonéziai tanácskozásán beszélt arról, hogy bár a regisztrált koronavírusos esetek száma 90 százalékkal csökkent mostanra a januári csúcshoz képest, és a korlátozásokat sok országban már visszavonták, téves lenne azt gondolni, hogy a pandémiának vége. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz arról az aggályáról is beszélt, hogy a világ nem fog tanulni ennek a világjárványnak a hibáiból, és az elővigyázatlanság meg fog ismétlődni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre