Kik azok a függetlenséghajszoló férfiak, és hogy ismerheted fel őket?

A függetlenség sok ember számára vonzó, a mai világban pedig talán még inkább. A talán ugyanis azt az üzenetet közvetíti, hogy az ilyen szinten önálló személyek előtt nincsenek akadályok, mindent képesek elérni, amit csak szeretnének. Mindennek azonban árnyoldalai is vannak. Körbejárjuk, hogy működnek a férfiak, akik a kalózpszichével rendelkeznek.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.27. 18:30
párkapcsolat függetlenség romantika

A kalózpsziché egy metaforikus kifejezés, ami főként azoknak a férfiaknak a lelkületére utal, akik szélsőségesen hajszolják a szabadságot, a függetlenséget, a kalandot az életben, és nem szeretnének az elkötelezett tagjai, részei lenni semminek. Ezért is találó párhuzam a kalózlét, hiszen ezek a nyílt vízen tengődő fosztogatók annak ellenére, hogy sok filmes és irodalmi alkotás romantikusan ábrázolja őket, a lelkük mélyén félelmet, bizalmatlanságot és korábbi sérüléseket hordoznak.

kalózpszichéjű, független férfiak
A kalózpsziché sok férfinak okozhat nehézséget, hiszen a függetlenségvágy legfőbb oka a mély belső félelem.
Fotó: Motortion Films / Shutterstock

A férfiak, akik csak "különálló entitásként" léteznek: a kalózpsziché természete

A függetlenséget hajszoló emberek jellemzően érzelmi, anyagi vagy életstílus tekintetében nagy fokú önállóságot tanúsítanak, ebből kifolyólag mások szemében kifejezetten karizmatikusak, vonzók és izgalmasak. Ám, ha valaki megpróbál közel kerülni hozzájuk, hamar megtapasztalhatja, hogy nehéz, vagy akár teljesen lehetetlen érzelmileg kapcsolódni hozzájuk, mivel senkit, talán még önmagukat sem engedik a belső világuk mélyére. 

– A függetlenséget, ami alapvetően mindenkinek mást és mást jelent, jellemzően a szabadsággal hozzuk összefüggésbe, és egy olyan működéssel, amikor autonóm módon, kontrolláltan, a saját magunk kényelmében éljük az életünket, tesszük a dolgunkat. Ebben persze vannak különbségek, hiszen egyesek csak így képesek élni, nem viselik el, ha bezárják őket, megmondják, mit tegyenek, míg másoknak éppen az ad biztonságot, hogy bizonyos szinten alárendelődnek a környezetüknek – részletezi Sarkadi Bálint, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta. – A férfiakat és nőket egyaránt érinti a túlzott függetlenségre való vágy, mindez pedig kihathat a családi kapcsolatoktól kezdve a szociális életen át egészen a párkapcsolatig. Ha az erősebbik nemnél maradunk, ők azok a betöretlen vagy betörhetetlen karakterek, akik kihívást jelentenek mások számára. Nem véletlenül annyira vonzóak a külvilág számára, hiszen szinte lehetetlen őket megszelídíteni, megszerezni, ami ha sikerülne, hatalmas érdem lenne.

Erről ismerhetők fel a túlzottan független férfiak:

  • a saját szabályaik szerint élnek
  • maximális önállóságra törekednek
  • tartózkodnak az elköteleződéstől
  • önállóan hoznak döntéseket
  • saját maguk megvalósítása áll a középpontban
  • gyakran karrieristák
  • érzelmileg visszafogottak
  • nehéz közel kerülni hozzájuk
  • lételemük a változatosság
  • nem képesek kompromisszumot hozni
  • kontrollálják a kapcsolataikat
  • kivételesen határozottak
  • identitásuk alapja az önállóság 
kalózpszichéjű, azaz független férfiak
Sokféle oka lehet annak, ha a férfiaknál a kalózpsziché lelkület alakul ki, ennek egy hosszabb terápia során érdemes utánajárni. 
Fotó: GaudiLab / Shutterstock

Különféle okai lehetnek

Ha egy férfi felnőttkorában extrém módon kergeti a függetlenséget, annak sokféle oka lehet, a legtöbb a gyermekkorban keresendő. 

– Előfordulhat, hogy a különösen nagy szabadságra vágyó személy érzelmi szükségletei fiatal korában nem voltak megfelelően kielégítve, vagyis nem kapta meg azt a biztonságot, figyelmet, feltétel nélküli szeretetet a szüleitől, amire vágyott volna – magyarázza a pszichoterapeuta. – Jellemző az is, hogy valaki egy kifejezetten kontrolláló családból kikerülve válik extrán függetlenné. Felnőttként egyáltalán nem szeretne kötődni és másokhoz tartozni, hiszen korábbi életében egy túlságosan szoros rendszerben létezett. Az is gyakori, hogy valaki nagyon szigorú nevelési elvek mentén cseperedik, esetleg ilyen iskolába jár. Felnőve belőlük lehetnek a kereteket nem kifejezetten szerető, és fenntartó személyek. Érdemes megemlíteni az érzelmi sérüléseket is, vagyis azokat, akik sérelmeket éltek át a családi kapcsolataikban, például elvesztették a szüleiket, bántalmazták, elhanyagolták őket. Nekik ez lehet a fő indokuk arra, hogy nem szeretnének másokkal viszonyt kialakítani és fenntartani, hiszen azt tapasztalták, hogy ezekben csak sérülni lehet. A túlságosan független emberek leggyakrabban a felsoroltak miatt nem tartják biztonságosnak, komfortosnak a normatív elköteleződéssel járó kapcsolatokat, és döntenek úgy, hogy ezektől távol maradnak.

Két oldala van az éremnek

A függetlenségnek lehetnek előnyei és hátrányai is. Előbbiek közé tartozhat, hogy ezeknek az embereknek nem okoz gondot önmagukkal lenni, nem kell alkalmazkodniuk senkihez, nincs szükségük mások jelenlétére és támogatására, rájuk szoktuk mondani, hogy a „jég hátán is megél”.Az ember viszont társas lény, és a boldogulásunk, illetve boldogságunk szempontjából fontos lenne, hogy képesek legyünk kapcsolódni másokhoz. A túlságosan független emberek ettől a lehetőségtől fosztják meg magukat, mivel tudatosan, és sok esetben tudat alatt hárítják, hogy viszonyt alakítsanak ki a többiekkel. A függetlenséget hajszolók a teljes szabadságot szeretnék megélni, ez viszont hosszú távon magányossá teheti őket, még akkor is, ha ezt az utat nem feltétlenül ők választották, egyszerűen csak szerették volna megóvni magukat. Mindez sok esetben elbújás, elmenekülés formájában valósul meg.

független férfiak kalózpszichével
A félelemből és csalódástól való rettegésből, tudat alatt kialakult kalózpsziché lelkület nem végérvényes, bizonyos lépésekkel másokhoz is közel kerülhetnek az ilyen férfiak. 
Fotó: Dragana Gordic / Shutterstock

Közelíteni mások felé

Felmerülhet a kérdés, hogy pszichológiai szempontból mikortól számít problémának a túlzott függetlenség? A szakértő szerint onnantól, ha a mindennapos életvitelben nehézségeket okoz ez a habitus, akár az érzelmek kezelésében, a munkavégzésben, közösségi szinten, párkapcsolati helyzetekben, vagy a családi szituációk tekintetében. 

– A gyakori „nekem ilyen a személyiségem” vagy „én ilyen vagyok, nem akarok/tudok változtatni” hozzáállással sok nehézséget el lehet rejteni, mindaddig, amíg el nem jön az a pont, amikor az illető szenvedésnyomása nagyobb lesz, mint a megküzdési módhoz való ragaszkodása. Ezen a ponton lehetséges elindulni a változás útján, amihez érdemes szakember segítségét kérni – emeli ki a klinikai szakpszichológus. – A falak ledöntése időt és energiát kíván, de a leglényegesebb lépés, hogy szembe tudjunk nézni a problémával, rátekinteni arra, hogy mi az, amitől tartunk, ami bennünk elakadást okoz, amitől igyekszünk megóvni magunkat azzal, hogy túlzottan függetlenek vagyunk? Milyen érzéssel vagy érzésekkel nem szeretnénk találkozni? Honnan, milyen múltbéli eseményből, tapasztalatból eredhet ez? Képesek vagyunk, és merünk is szembenézni vele? Ha igen, akkor oldhatunk a túlzott függetlenség vágyán, és közelebb kerülhetünk másokhoz, végső soron önmagunkhoz is. 

Érdekel, hogy mennyire vagy független? Nézd meg ezt a videót is:

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.