Krausz Ferenc: az Élvonal Programmal itthon is boldogulhatnak a tudósok

A Nobel-díjas fizikus vezetésével indul az új tehetséggondozó program. Krausz Ferenc felidézte saját pályája kezdetét is.



Megosztás
Szerző: Fodor Erika
Létrehozva: 2025.05.17. 14:10
Élvonal Program Krausz Ferenc Hankó Balázs Aranycsapat Nobel-díj

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter Krausz Ferenc professzorral, tudománypolitikai főtanácsadóval közösen jelentette be az Élvonal Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítvány és Élvonal Programot, amely szándéka szerint összeállítja a magyar tudomány „aranycsapatát”, és  Nobel-díjas fizikusunk a "csapatkapitány".

Krausz Ferenc
Krausz Ferenc és Hankó Balázs / Fotó: Fodor Erika

A Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vezetésével induló Élvonal Program célja a magyar tudomány "aranycsapatának" felépítése 

- fogalmazott Hankó Balázs. A kultúráért és innovációért felelős miniszter hozzátette, a programmal a hazai kiválóságok mellett külföldről is Magyarországra kívánják igazolni az élvonalbeli fiatal kutatókat. - „Egyszerre építjük a magyar tudomány aranycsapatát, illetve az utánpótlását is megalapozzuk. Krausz Ferenc a csapatkapitány, ő vezeti a programot működtető alapítványt, és meghív más Nobel-díjas kutatókat is az alapítványba. Az Élvonalban felkaroljuk a legfiatalabbakat is, az iskolapadtól egészen a kutatólaborokig, úgy, hogy Nobel-díjas kutatókkal kutathatnak együtt".

@fezstory

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a Krausz Ferenc Nobel-díjas professzor által “csapatkapitányként” vezetett Élvonal Programról, mely a magyar tudomány “aranycsapatát” állítja össze.

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Krausz Ferenc is az élvonalban akart dolgozni

Krausz Ferenc kérdésünkre személyes választ adott, visszatekintve saját pályakezdésére.

„Itt kezdtem, a Budapesti Műszaki Egyetemen, nagyon nagy lendülettel és motivációval. Nagyon jól is éreztem magam, de viszonylag gyorsan kiderült, hogy az akkori hazai feltételek sajnos nem voltak versenyképesek. Nekem az volt a célom, hogy ha kutatásra adom a fejem, akkor szeretnék mindenképpen az élvonalban dolgozni. Nem maradt más lehetőségem, mint kivándorolni. A legnagyobb probléma azonban az volt, hogy a visszatérés perspektívája nélkül kellett ezt tennem: ahelyett, hogy kimegyek külföldre tanulni és hazahozom itthon kamatoztatni mindazt a tudást, amit ott szereztem. Az Élvonal Program, amit megalkottunk most, éppen ezeket a feltételeket biztosítja a mai fiatal kutatóknak, akiket arra bátorítok, hogy menjenek csak el, gyarapítsák a tudásukat azzal az üzenettel: Itthon várunk vissza benneteket, és itthon megvannak – világviszonylatban is – a versenyképes feltételek ahhoz, hogy az élvonalba kerüljetek!” - summázta a Nobel-díjas fizikus a program lényegét. Az Élvonal „csapatkapitánya” elárulta azt is, hogy miért tartja fontosnak a mozgást, hol szeret Budapesten futni és mi az a táv, aminek hetente meg kell lennie az eredményes munkához.

Budapesten mindig a Városligetben futok, az gyönyörű, mondom is mindenkinek a világban, hogy ilyen játszótér nincs sehol, mint itt – köszönet érte mindenkinek, akinek köze van hozzá! Igyekszem úgy alakítani, hogy hetente összességében meglegyen a 40-50 km, ennyi kell ahhoz, hogy a tudományos munkában topon legyünk, különösen, ha az ember már korosodik 

- vélekedett a kiváló tudós.

@fezstory Krausz Ferenc vezetésévrl indul az Élvonal Tehetséggondozó Program. A Nobel-díjas fizikus azt is elárulta, hol szeret futni, mennyit és miért…#fyp💕 ♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Az Élvonal Alapítvány fontos célt tűzött ki

Az Élvonal együttműködésben dolgozik egyetemekkel és a Magyar Kutatási Hálózattal, a program keretében létrejön az Élvonal Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítvány, hogy 2030-ra Magyarország Európa tíz leginnovatívabb országa közé kerüljön.

Krausz Ferenc elmondta: az Élvonal mentén létrejövő tudásközpontok feladata, hogy mágnesként vonzzák a legkiválóbb fiatal magyar, illetve külföldi kutatókat. 

A tudásközpontok vezetői a világ élvonalába tartozó egyetemekről, kutatóhelyekről kerülnek majd ki, akik beágyazzák a majdani tudásközpontokat a csúcskutatóközpontok kontinenseket átszövő hálózatába.

Ez a beágyazódás egyedülálló lehetőséget nyújt a középiskolai tehetséggondozó programok által kiválasztott tehetségek fejlesztésére egy Élvonal mentori hálózat létrehozásával 

- tette hozzá a Nobel-díjas fizikus. Az alapítvány központjának építése a tervek szerint már idén ősszel elkezdődhet Budapesten, a Molekuláris-Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) mellett.

Az Élvonal Program csapatkapitánya a szövetségi kapitánnyal / Fotó: Fodor Erika

Világszínvonalú műhely alakul

Krausz Ferenc ismertette: az Élvonal Program nemzetközileg is kiemelkedő tudósokat, innovátorokat vehet rá arra, hogy Magyarországon keressenek és találjanak kutatócsoportjuk számára megfelelő helyet, környezetet a már meglévő infrastruktúrában, az egyetemeken, kutatóintézetekben. 

Egy olyan otthont találjanak ott, ahol az alapítvány hosszú távon, nemzetközileg is kiemelkedő támogatásával fel tudnak építeni egy világszínvonalú műhelyt, benne iskolateremtő tevékenységgel, körülötte mélytechnológiai spin-off vállalkozásokkal

- zárta szavait a professzor.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás