Korrupciógyanú: Kiss László házi őrizetre készül, vagy arra, hogy ismét bevarrják?

A hivatali visszaéléssel gyanúsított, de szabadon védekező dékás polgármester első dolga volt, hogy megszavaztassa: testületi ülések az önkormányzat épületén kívül is tarthatók. Ez házi őrizet esetén az otthona is lehet.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.27.
Módosítva: 2025.05.27.
Óbuda DK háziőrizet Kiss László korrupció

Kiss László visszatérése után nem aratott túl nagy sikert az óbudaiak körében. Ráadásul első dolga volt, hogy a képviselő-testületi ülések helyszínválasztását rugalmassá tegye. Az általános gyakorlattól eltérően, az önkormányzati székhely falain kívül is összeülhet a testület, hogy döntéseket hozzon. A képviselők többségét is váratlanul érte a furcsa döntés kényszere, amit egy dolog indokolhat:  a hivatali visszaéléssel vádolt polgármester vélhetően arra számít, hogy legjobb esetben is házi őrizetbe vagy újra börtönbe kerülhet. A büntetőügyének még nincs vége.

Kiss László
Kiss László szabadlábon védekezhet, a korrupciógyanú azonban ugyanúgy fennáll személyét illetően – Fotó: Hatlaczki Balázs / PS

Ezt sejteti az az ülésen váratlanul felbukkanó napirendi pont, amelynek elfogadása a baloldali többséggel lehetővé teszi Kissnek, hogy a jövőben akár a házi őrizetben tartsa meg a testületi üléseket. Kiss egyébként továbbra sem vállalja a felelősséget, nem adott magyarázatot a korrupciós botrányra, vagy arra, miért sodorta Óbudát ennyire bizonytalan helyzetbe. Azt sem indokolta meg, hogy miért vette fel úgy 9 hónapig havi többmilliós fizetését (plusz nagyjából majdnem ennyi ideig a kihasználatlan havi 200 ezres útiköltség-térítését, bár erről végül február végén „nagyvonalúan” lemondott – a haverok javára.), hogy közben láthatóan nem dolgozott meg a pénzéért. A dékás politikus csak azzal próbálta mosdatni magát, hogy ügy nincs, politikai megfontolásból volt a hűvösön. A további 17 gyanúsítottról már nem szól a fáma. Kiss azt hiszi, ez a magyarázat elég is a „megtisztulásához”.  A kerületet elhanyagoló  Kiss László ráadásul olyan agresszív, sittes stílusú monológba bonyolódott az első általa vezetett testületi ülésen, amely azontúl, hogy zagyva volt itt-ott, sértette az időseket. 

Sittes stílusban, koordinálatlanul üvöltözött Kiss László

Húsz percig ordítozott koordinálatlanul Kiss László az első általa vezetett ülésen, agresszív stílusával láthatóan az igazsággal való szembesítést igyekezett elkerülni. A polgármester tudja, hogy bizonytalan helyzetbe hozta Óbudát, kellemetlenbe pedig saját képviselőit és alpolgármestereit, akik sokszor szintén nem vállalták a felelősséget a döntéshozatalban Kiss nélkül. Valójában mindenkinek jobb lenne, ha végre lemondana a dékás polgármester posztjáról az ügy lezártáig, és hagyná, hogy a kerület végre fejlődni tudjon.
Egy kétségbeesett ember üvöltözését kellett itt végighallgatni félszáz embernek” – jegyezte meg Kozma János az ülést követően. A fideszes képviselő hozzátette: „Az emberek viszont nem szájkaratéra kíváncsiak, hanem válaszokat várnak arra, hogy a polgármester miért vett fel havi 3,5 milliót úgy, hogy közben nem dolgozott? Hová lettek a kerület pénzei? És mikor mond végre valami érdemit, mert a személyeskedés nem erőt mutat, hanem annak a hiányát” – mutatott rá a kormánypárti politikus.

Sunnyogva szavaztatta meg Kiss a furcsa döntést

Módosíttatta a szervezeti működési szabályokat Kiss László, az önkormányzati világban nem megszokott módon is lehet mostantól Óbudán képviselő-testületi üléseket összehívni. Az indokokat eltitkolta a dékás polgármester. A döntés szerint az önkormányzat székhelyén kívül is lehet mostantól képviselő-testületi üléseket tartani. Ennek nem lehet más logikus oka, csak az, hogy Kiss valójában házi őrizetre készül vagy még rosszabbra. Mint ismert, a nyomozó főügyészség Kiss Lászlót vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsítja mind a mai napig. A dékás politikus mindeközben azzal haknizik, hogy ő áldozat, és politikai indíttatásból zárták el. Dokumentumot sem adtak neki a hatóságok, amelyből megalapozott lehetne a vád. Sőt, információkat szivárogtattak ki, fotókkal együtt. Az elmúlt napokban azonban erre is reagált a hatóság. Közleményüket itt olvashatod teljes terjedelemben.

 
A megalapozott gyanú meglétét a bíró a végzésében kifejezetten megállapította

„A Központi Nyomozó Főügyészség tiszteletben tartja dr. Kiss László politikai jellegű nyilatkozatait, amiket az utóbbi napokban a különböző médiumokban és az önkormányzat képviselő-testületének ülésén tett. Ezen politikai jellegű nyilatkozatokat a Központi Nyomozó Főügyészség továbbra sem kommentálja.

A következő tényeket azonban fontosnak tartjuk kiemelni:

Magyarországon a terhelt letartóztatását az ügyészség indítványára a bíróság rendeli el. A bíróság végzése ellen fellebbezésnek van helye, amelyet háromtagú bírói tanács bírál el.

A bíróság a letartóztatásról és annak többszöri meghosszabbításáról a nyomozati iratok birtokában döntött jelen ügyben is. A letartóztatást megalapozó nyomozati ügyiratokat az ügyészség minden alkalommal dokumentált módon átadta a bíróságnak, dr. Kiss László gyanúsítottnak és a védőjének is. A bíróság a nem jogerős végzésében nem bűncselekmény hiányában döntött úgy, hogy nem hosszabbítja meg dr. Kiss László letartóztatását. A megalapozott gyanú meglétét a bíró a végzésében kifejezetten megállapította. 

A terhelt családjával történő személyes kapcsolattartását az ügyészség nem korlátozta, azt a büntetés-végrehajtási intézet bonyolította le, az ügyészségnek a kapcsolattartás időpontjairól tudomása sem volt, így arról a sajtót sem értesíthette.

A Központi Nyomozó Főügyészség a terhelt levelezésének ellenőrzését jogszabályi felhatalmazás alapján tartotta fenn magának. Az ellenőrzést az ügyészség minden esetben dokumentált módon egy napon belül elvégezte.

A letartóztatás, mint legsúlyosabb személyi szabadságot is elvonó kényszerintézkedés szabályait jogszabályok határozzák meg, nem az ügyészség. Egyetlenegy letartóztatott személy sem tarthat a büntetés-végrehajtás keretei között fogadóórát vagy járhat ki ülésekre.
Értelmezhetetlen dr. Kiss László azon állítása, hogy Völner Pál és Boldog István szavazhatott az alkotmánybírók megválasztásáról az Országgyűlésben, tekintettel arra, hogy egyikük sem országgyűlési képviselő.

A Központi Nyomozó Főügyészség nem szivárogtatott ki sem nyomozati iratokat, sem más egyéb információt.
Mint ahogyan a Központi Nyomozó Főügyészség 2025. március 5. napján kiadott sajtóközleménye is tartalmazza, az ügyészség több alkalommal is megpróbálta kihallgatni dr. Kiss László gyanúsítottat, aki megtagadta a vallomástételt.

A fényképfelvételek azon jegyzőkönyvek kivonatát tartalmazzák, melyek során a gyanúsított megtagadta a vallomástételt. A Központi Nyomozó Főügyészség továbbra is tiszteletben tartja a terhelt véleménynyilvánítási jogát.”
 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás