
„Az egyetlen bűnöm, hogy nem hívtam mentőt” – beváltotta gyilkos fenyegetéseit a visszaeső bűnöző
Fizikai és lelki terrort alkalmazott a férfi a barátnőjénél.
Sajnos, egyre gyakoribb – főleg a közösségi oldalakon – hogy valaki azt hiszi, amit ír, az csak egy „poén”, vagy szimplán a véleménye. Pedig sok esetben rágalmazásról vagy akár zaklatásról van szó. Ez pedig bűncselekmény, nem beszélve arról, hogy lelkileg is komoly károkat tud okozni. A jogi kategóriák ismertetésében dr. Gyulay Dániel ügyvéd segített.
A zaklatás olyan ismétlődő vagy folyamatos magatartás, amelynek célja az, hogy valakit megfélemlítsen, beavatkozzanak a magánéletébe, a mindennapi életvitelébe. A zaklatás történhet személyesen, telefonon, online vagy más módon is.
A büntető törvénykönyv szerint zaklatást követ el, aki rendszeresen más személyt olyan módon háborgat, amely alkalmas arra, hogy az érintett személyt megfélemlítse vagy életvitelét megzavarja.
A zaklatásnak több típusa van: fizikai, szóbeli, érzelmi, személyes vagy kapcsolati- és az online zaklatás. Mindegyik egyformán veszélyes, káros és természetesen büntetendő.
Fizikai zaklatás esetén valaki követ minket, leskelődik utánunk, váratlanul megjelenik a munkahelyünknél vagy otthonuknál. Újra és újra próbál találkozni a beleegyezésünk nélkül, akkor is, ha jelezzük, hogy mi ezt nem szeretnénk.
A szóbeli és érzelmi zaklatás leginkább akkor tud megvalósulni, ha a zaklató és az áldozata ismerik egymást. Történhet párkapcsolatban, családon belül, egy exszel vagy akár munkahelyen is, kollégával vagy rosszabb esetben főnökkel. A zaklató sok esetben megjegyzéseket tesz, manipulálni próbál, vagy érzelmileg gyakorol nyomást.
Az online zaklatás, más néven cyberbullying vagy cyberstalking sajnos egyre gyakoribb a közösségi oldalak elterjedése miatt. Ide tartozik a káros tartalmak terjesztése az interneten, zaklató üzenetek, e-mailek, vagy akár hamis profilok létrehozása az áldozat lejáratására.
Ha zaklatás áldozatai vagyunk, néhány dolgot muszáj megtennünk saját védelmünk érdekében. Egyrészt kerülni kell a kommunikációt a zaklatóval, és nem szabad reagálni a provokációkra, mert ez általában csak „olaj a tűzre”. Mentsük el az üzeneteket, e-maileket, telefonhívásokat vagy egyéb bizonyítékokat. Készítsünk naplót az eseményekről: mikor, hol, hogyan történt a zaklatás.
Ha a zaklatás fizikai, próbáljunk meg tanúkat keresni, akik látták, mi történt.
Minden esetben kérjünk segítséget, fontos tudni, hogy nem kell egyedül elviselni illetve megoldani egy zaklatási ügyet. Meséljük el a családunknak, barátoknak, hogy mi történt. Ha munkahelyen történik, jelezzük a főnöknek vagy a HR-osztályon. A könnyebb feldolgozás érdekében kérjük pszichológus vagy coach segítségét, ha pedig jogi útra kívánjuk terelni az ügyet, keressünk egy ügyvédet.
Fizikai és lelki terrort alkalmazott a férfi a barátnőjénél.
A végén nemcsak emberileg, de anyagilag is tönkrement a kapcsolatukban.
A XVI. kerületben történt a baleset.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre