Tisztázta az ügyvéd mi számít rágalmazásnak! Ezek a súlyos következményei!

Sajnos, egyre gyakoribb – főleg a közösségi oldalakon – hogy valaki azt hiszi, amit ír, az csak egy „poén”, vagy szimplán a véleménye. Pedig sok esetben rágalmazásról vagy akár zaklatásról van szó. Ez pedig bűncselekmény, nem beszélve arról, hogy lelkileg is komoly károkat tud okozni. A jogi kategóriák ismertetésében dr. Gyulay Dániel ügyvéd segített.



Megosztás
Szerző: K. C.
Létrehozva: 2025.03.31.
ügyvéd következmény rágalmazás zaklatás jog

1. Mi számít zaklatásnak?

A zaklatás olyan ismétlődő vagy folyamatos magatartás, amelynek célja az, hogy valakit megfélemlítsen, beavatkozzanak a magánéletébe, a mindennapi életvitelébe. A zaklatás történhet személyesen, telefonon, online vagy más módon is.

Az ügyvéd tisztázta a főbb fogalmakat Fotó: Pexels/Illusztráció 

2. Törvényszegés nyomában

A büntető törvénykönyv szerint zaklatást követ el, aki rendszeresen más személyt olyan módon háborgat, amely alkalmas arra, hogy az érintett személyt megfélemlítse vagy életvitelét megzavarja.

3. Van különbség közöttük

A zaklatásnak több típusa van: fizikai, szóbeli, érzelmi, személyes vagy kapcsolati- és az online zaklatás. Mindegyik egyformán veszélyes, káros és természetesen büntetendő.

4. Váratlanul felbukkanhat

Fizikai zaklatás esetén valaki követ minket, leskelődik utánunk, váratlanul megjelenik a munkahelyünknél vagy otthonuknál. Újra és újra próbál találkozni a beleegyezésünk nélkül, akkor is, ha jelezzük, hogy mi ezt nem szeretnénk. 

5. A szavak erejével

A szóbeli és érzelmi zaklatás leginkább akkor tud megvalósulni, ha a zaklató és az áldozata ismerik egymást. Történhet párkapcsolatban, családon belül, egy exszel vagy akár munkahelyen is, kollégával vagy rosszabb esetben főnökkel. A zaklató sok esetben megjegyzéseket tesz, manipulálni próbál, vagy érzelmileg gyakorol nyomást.

6. Sértő üzenetet oszt meg

Az online zaklatás, más néven cyberbullying vagy cyberstalking sajnos egyre gyakoribb a közösségi oldalak elterjedése miatt. Ide tartozik a káros tartalmak terjesztése az interneten, zaklató üzenetek, e-mailek, vagy akár hamis profilok létrehozása az áldozat lejáratására.

7. Gyűjtsük a bizonyítékokat

Ha zaklatás áldozatai vagyunk, néhány dolgot muszáj megtennünk saját védelmünk érdekében. Egyrészt kerülni kell a kommunikációt a zaklatóval, és nem szabad reagálni a provokációkra, mert ez általában csak „olaj a tűzre”. Mentsük el az üzeneteket, e-maileket, telefonhívásokat vagy egyéb bizonyítékokat. Készítsünk naplót az eseményekről: mikor, hol, hogyan történt a zaklatás.
Ha a zaklatás fizikai, próbáljunk meg tanúkat keresni, akik látták, mi történt.

8. Kérjünk egyből segítséget

Minden esetben kérjünk segítséget, fontos tudni, hogy nem kell egyedül elviselni illetve megoldani egy zaklatási ügyet. Meséljük el a családunknak, barátoknak, hogy mi történt. Ha munkahelyen történik, jelezzük a főnöknek vagy a HR-osztályon. A könnyebb feldolgozás érdekében kérjük pszichológus vagy coach segítségét, ha pedig jogi útra kívánjuk terelni az ügyet, keressünk egy ügyvédet.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás