Kinek és milyen rákszűrésen ajánlott részt vennie? Itt a lista!

A rákellenes világnap alkalmából nemcsak a szervezett, hanem az ajánlott vizsgálatokat is összegyűjtöttük! Mutatjuk, mely életkorban milyen rákszűrésen ajánlott részt venni!



Megosztás
Szerző: MZ/X
Létrehozva: 2025.02.04. 15:30
Módosítva: 2025.02.04. 18:20
vizsgálat rákszűrés rákellenes világnap

A rákellenes világnap minden évben február negyedikén van. Ezen a napon számos orvos és szervezet a daganatos megbetegedések számának csökkentése érdekében nemzetközi összefogásra szólít fel. Ennek alkalmából most összegyűjtöttük, kinek milyen rákszűrésen és milyen időközönként ajánlott részt vennie!

Nurse wears a protective suit and mask during the COVID19 outbreak. rákszűrés
Mutatjuk, milyen rákszűréseken és milyen életkorban ajánlott részt venni! / Fotó: Shutterstock (Illusztráció)

A nemzetközi rákellenes világnapról

Először 2000-ben, Párizsban tartottak rákellenes világkongresszust. A találkozón a világ minden részéről összegyűlt vezető kormányzati tisztségviselők, a legjelentősebb rákkutató társaságok és szervezetek vezetői, orvosvezetők, betegképviselő civil szervezetek és az ipar reprezentánsai voltak jelen. Ennek emlékére február 4-ét rákellenes világnappá nyilvánították.

Magyarországon halnak meg a legtöbben rákban

Az Európai Bizottság és az OECD friss (2025. 03. 03.) jelentése szerint lakosságarányosan Magyarországon haltak meg a legtöbbek rákban a 29 vizsgált ország közül. A ráktípusok fő halálokai közé tartozik továbbra is a tüdőrák, a vastagbélrák és az emlőrák. A jelentésben szerepel az is, hogy Magyarországon 2023 és 2050 között a rákos megbetegedések várhatóan két évvel csökkentik majd a várható élettartamot.

Mit tehetünk a rák megelőzése érdekében?

A megfelelő életmód (dohányzás, alkoholfogyasztás mellőzése, változatos étrend, felnőttek esetében legalább heti 150 perc sport) mellett az ajánlott és a szervezett rákszűréseken való részvétellel is csökkenthető a rákos megbetegedés okozta halálesetek száma.

Milyen szervezett rákszűrések vannak és hány éves korban ajánlott ezeken részt venni?

Azokat a vizsgálatokat amik népegészségügyi szempontból hatásosak, tehát bizonyítottan csökkentik a halálozást, szervezetten végzik szerte az országban. Ez nem azt jelenti, hogy kötelező ezekre elmenni, inkább azt, hogy erősen ajánlott. Ezért is kapnak ezekre a szervezett vizsgálatokra meghívót az érintettek.

A szervezett szűrővizsgálatok célja, hogy a panasz- és tünetmentes emberek időről időre megismételt vizsgálatával korai szakaszban megtalálják azokat, akiknél betegséget megelőző állapotok vagy tüneteket még nem okozó rákmegelőző állapotok és daganatos betegségek alakultak ki.

Jelenleg három szervezett szűrést tartanak bizonyítottan hatékonynak:

  • a méhnyakszűrést (25–65 év közötti nők háromévenkénti citológiai vizsgálatával),
  • az emlőszűrést (45–65 év közötti nők 2 évenkénti mammográfiás vizsgálatával),
  • és a vastagbélszűrést (vastagbél- és végbélszűrés: 50 és 70 év közötti életkorban kétévenként).

Szervezett tüdőszűrés ugyan már nincs, és 2003 óta csak ott kötelező részt venni ilyen vizsgálaton, ahol a TBC-fertőzöttségi szint elér egy bizonyos mértéket, azonban panaszok esetén, illetve 40 év felett évente érdemes elmenni egy ilyen vizsgálatra is.

Mik az ajánlott vizsgálatok?

A szervezett rákszűrések mellett ott vannak még az ajánlott vizsgálatok is. Ezeket a vizsgálatokat is a társadalombiztosítás (tb) terhére végzik, viszont ezekre mindenkinek magának kell jelentkeznie a kezelőorvosánál, vagy a háziorvosnál. A tb-támogatott vizsgálatok, amiket beutalóval lehet igénybe venni a következők. 

Férfiak esetében a legfontosabb szűrővizsgálatok (amiket évente érdemes elvégeztetni) a fenti három mellett a következők:

Nők estében ezek a legfontosabb (amiket évente érdemes elvégeztetni) szűrővizsgálatok a fenti három mellett:

prosztataszűrés (herék önvizsgálata havonta)csontsűrűségmérés (ODM, 65 év felett),
csontsűrűségmérés (ODM, 65 év felett),
bőrvizsgálatbőrvizsgálat
laborvizsgálatlaborvizsgálat
kardiológiai vizsgálatkardiológiai vizsgálat
tüdőszűréstüdőszűrés
szemészeti szűrővizsgálatszemészeti szűrővizsgálat

Forrás: egeszsegvonal.hu

És itt még nincs vége a sornak. Az EgészségAblak applikáció szerint az alábbi ajánlott szűrővizsgálatokon is érdemes részt venni:

Fotó: EgészségAblak applikáció

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás