Figyelmeztet a NASA: a valaha létező legfenyegetőbb aszteroida tart a Föld felé

Elszámolták magukat a szakértők, sokkal nagyobb az esélye, hogy becsapódhat, mint eddig azt gondolták.



Megosztás
Szerző: K. C.
Létrehozva: 2025.02.20.
aszteroida figyelmeztetés NASA

A Nasa bejelentette, hogy egy újonnan felfedezett aszteroida esetében megnőtt a Földbe való becsapódás kockázata, amelynek esélye most már 3,1 százalék.

Fotó: Pexels

Az űrügynökség szerdán hozta nyilvánosságra, hogy a 2024 YR4 aszteroida 1 a 32-hez valószínűséggel csapódik be bolygónkba 2032-ben. A legújabb becslés szerint azonban tévedtek és öt százalékkal nagyobb az esélye a katasztrófának.

Az aszteroida szélessége a csillagászok fényességén alapuló becslései szerint 3,9 kilométer és 9,1 kilométer közzé tehető. Az űrszikla fényjelzéseinek elemzése arra utal, hogy tipikus összetételű, nem pedig ritka fémekből áll. Ezek jellemzők alapján határozottan a potenciálisan veszélyes város pusztító aszteroidák kategóriájába sorolja, amennyiben becsapódna a Földbe. Ez a legújabb értékelés a 2024 YR4 aszteroidát a modern előrejelző rendszerek által valaha dokumentált legfenyegetőbb aszteroidává teszi.

A korábbi rekordot az Apophis aszteroida tartotta, amelynek 2004-ben 2,7 százalékos esélyt jósoltak arra, hogy 2029-ben becsapódik a Földbe. A további megfigyelések később kizárták az Apophis Földbe való becsapódásának lehetőségét, bár a 2024 YR4 jelenlegi kockázatértékelése továbbra is a megemelt szinten marad. A becsapódása által okozott robbanása 500-szor erősebb lenne, mint a második világháborúban Hirosimára ledobott atombomba.

Az aszteroida kockázati folyosóját is kiszámították már: Dél-Amerikától az Atlanti-óceánon át, a Szaharától délre fekvő Afrikáig, vagy akár az Arab-tengeren át Indiáig is húzódhat.

A tudósok két lehetséges forgatókönyvet vázolnak fel arra az esetre, ha az aszteroida eléri a Földet. Az első forgatókönyv szerint a közvetlen felszíni becsapódás Washington DC nagyságú területet pusztítana el. Másik lehetőség, hogy a 2024-YR4 a levegőben robban fel, mint a Tunguska aszteroida 1908-ban.

(VIA)









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás