Időjárásjóslás: Ezeken a napokon kiderül meddig tart a tél

Február a tél záró hónapja. Megesik, hogy a havas-jeges évszak ilyenkor tombolja ki magát, ilyenkor mégis nagyon vidámak az emberek, hiszen akármilyen hideg is van, már mindenhol temetik a telet: farsangolnak. Február egyes napjai pedig képesek megmutatni meddig tart a tél, milyen lesz az időjárás, ezeket gyűjtöttük most össze.



Megosztás
Szerző: K. D. R.
Létrehozva: 2025.01.25.
tavasz népi hiedelem időjóslás február

Hamarosan vége a szürke, fagyos, borongós januárnak, az év legdepresszívebb hónapjának, amit sokan úgy élnek meg, mintha egy örökkévalóságig tartana. Jövő hét hétvégén ugyanis már február lesz, ami a tél utolsó hónapja. Ilyenkor már minden ember a tavaszt várja, szomjazunk a nap első sugaraira, a D-vitaminra és szívesen dobnánk le a téli nagykabátot is. Épp ezért összegyűjtöttük február időjósló napjait, amik a hagyomány szerint megmutatják mikor jön a tavasz és milyen időjárás vár ránk.

időjárás
Időjárásjósló nap: ha Zsuzsanna napján megszólal a pacsirta , akkor közel van már a tavasz  Fotó: Pexels (Illusztráció!)

Eddig tart a tél, ilyenkor jön a tavasz: februári időjárásjósló napok

  1. Február 2. - Gyertyaszentelő Boldogasszony napja régi egyházi ünnep, a tűz megáldásának ideje. A néphit szerint ekkor a medve felébred téli álmából és kijön a barlangjából. Ha meglátja az árnyékát, akkor visszabújik és még legalább negyven napig tart a hideg. Ha zord és havas az idő ezen a napon, azt mondják: "Gyertyaszentelő hidege, korai tavasz hírnöke" és "Gyertyaszentelőn ha esik a hó, fúj a szél, nem tart sokáig a tél." Ezek alapján tehát jobb annak szurkolni, hogy jövő hét vasárnap rossz, hideg idő legyen, ugyanis az azt jelenti, hogy hamarosan jön a tavasz. A köpönyeg.hu előrejelzése szerint 1-7 fok lesz várható február 2-án, de a lényeg nem is ez, hanem az, hogy sütni fog-e annyira a nap, hogy a medve meglássa az árnyékát. 
  2. Február 3. - Balázs napja az egészség, a termésvarázslás, a gonoszűzés, a madárűzés, az időjóslás és nem utolsó sorban a gyermekek balázsjárásának a napja. Szent Balázs a torokbetegségek gyógyítójaként tisztelt szent, ezért a katolikusok ekkor Balázs-áldásban részesülnek. De időjóslás is fűződik ehhez a naphoz: ha ekkor esik az eső, jég veri el a termést.
  3. Február 6. - Dorottya napja, melyet igazi időjósló napnak tartottak. A régi népi megfigyelések szerint, ha Dorottya napján fagy, akkor Julianna napjára (február 16.) megenyhül az idő.
  4. Február 14. - Bálint napján megszólalnak a verebek, ezzel jelzik a tavasz közeledtét. Debrecen környékén úgy tartják, hogy ezen a napon választanak párt maguknak. Elődjeink a Bálint-napi időjárásból következtettek a várható termésre: Hideg, száraz idő esetén jó termést reméltek. 
  5. Február 16. - Julianna napja: Általában ilyenkor már melegebbre fordul az idő. A népi megfigyelés szerint azonban e napon gyakrabban havazik is.
  6. Február 19. - Zsuzsanna napján várták az emberek, hogy megszólaljon a pacsirta, mert az a tavasz közeledtét jelezte. Ha viszont a madár alacsonyan szállt, akkor még tovább tartott a hideg.
  7. Február 24. - Mátyás napja: A néphit szerint, ha Zsuzsanna nem vitte el a havat és a jeget, akkor majd Mátyás elviszi azt. Ezért Jégtörő Mátyásnak is nevezik ezt a napot. A százesztendős kalendárium szerint: "Mátyás a szűre ujjából ereszti ki a tavaszt." A népi megfigyelés pedig így szól: "Ha Mátyás jeget talál, akkor töri, ha nem talál, akkor csinál." 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás