A föld alatt nem csak a metró megy. Bunkerek egész hálózata húzódik Budapest alatt.
Bunkerek húzódnak a föld alatt Budapest-szerte – ez elsőre furcsának hangzik, de nem véletlenül alakították ki ezeket. Háborús időkben a bunkerek a védelmet szolgálták, többségük ma is ép és vészhelyzet esetén használni is lehetne. De vannak olyan föld alatti pincerendszerek is, amiket tárolás céljára alakítottak ki.
A bunkerek iránti igényt az első világháború bombázásai teremtették meg. A védelem mellett raktáraknak és irányítási pontoknak használták ezeket a létesítményeket. Sok városban létrehoztak ilyeneket, Budapest sem kivétel. A két világháború között házilag is készítettek az emberek légópincéket, több társasház pincéjében van ilyen kialakítva Budapesten. Közismert, hogy Budapesten több bunker található és sok össze is van kötve egymással, folyosókkal. A Várhegy alatt is rengeteg pince, barlang és járat található, de a második világháború alatt is több épült az alagút közelében, valamint bejárható Budafok és Kőbánya pincerendszere is. A metróalagutakat is úgy építették, hogy óvóhely funkciót is betölthetnek. Olyan föld alatti járatok is vannak, amelyekről nem tudnak, a közelmúltban is fedeztek fel ilyeneket.
Nézzük meg, mit rejt a föld mélye Budapest alatt! Most bemutatunk 5+1 ilyen bunkert.
A Gellérthegy sziklái alatt egy kőbányából kivájt, többszintes bunker van. Az I. világháború előtt itt pinceraktárak húzódtak, ezeket bővítették ki a két világháború között. A bunker 30 centis ajtókkal van lezárva és titkos folyosó köti össze a közeli Sas-hegyen levő bunkerekkel. Innen irányították a magyar légierőt a II. világháború alatt.
Titkos bunkert rejt a csepeli Tamariska-domb is. Valószínűleg a második világháború idején alakították ki és az 50-es években továbbfejlesztették. Az emberek mellett ez anyagi javak mentésére is szolgált. A környékbeliek 1956 őszén ide húzódtak be, most kiállításnak ad otthont.
A budai Vár alatt van a Sziklakórház. A II. világháború idején légoltalmi szükségkórház volt, majd 1956-ban is kórházként működött. Ma a Sziklakórház Atombunker Múzeum működik benne és látogatható, népszerű a turisták körében. Van, aki csak azért utazik Budapestre, hogy ezt a különleges helyet is láthassa.
A budafoki óvóhely 1500 négyzetméteres föld alatti létesítmény. Kezdetben kőbánya volt, majd borospince, a II. világháború alatt pedig atombunker lett belőle. Később egy időben kulturális térként is szolgált, időszakosan most is látogatható.
A kőbányai pincerendszert több egykori kőbányából alakították ki, így bunkerek lettek belőle. A bombázások alatt ide menekítették a repülőgépgyártás egy részét és itt volt az irányítórendszer is.
A Kossuth és a Szabadság tér között van a föld alatt az f4 Objektum, Rákosi atombunkere. A létesítmény 39 méter mélyen van, a kettes metróhoz is kapcsolódik. A 80-as évekig nem volt ismert a nyilvánosság előtt, bemenni ma sem lehet. A 2200 ember befogadására alkalmas, 3500-3800 négyzetméteres objektum építését 1952. május 1-jén kezdték el. Hat kiváltságos vezető számára a személyzeti szobához városi telefon, külön mosdót, WC-t, fürdőt és zuhanyozót is kialakítottak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre