Elképesztő kaland: pingvinekkel úszott a Déli-sark jeges vizében Gábor

Gábor rég dédelgetett álma vált valóra, amikor egy hirtelen ötlettől vezérelve a spórolt pénze utolsó forintját is befizette egy felfedezőútra. A nem mindennapi kalandon a fiatal 10 napot tölthetett a Déli-sark zord tájain, és olyan csodákat látott és élt át, amiről álmodni sem mert.



Megosztás
Szerző: H.N.ZS.
Létrehozva: 2024.12.15.
antarktisz jégsapkák Déli sark jég pingvin

Gábor legnagyobb szenvedélye az utazás, ezt nem is tagadja, hiszen eddig 49 országban járt már turistaként. A fiatal férfi bejárta egész Európát, de korábban olyan különleges helyeken is megfordult, mint Irán vagy Azerbajdzsán. Amikor barátainak az egyik álmáról, a Déli-sark felfedezéséről mesélt, a barátok csak legyintettek, gondolván, ez az utazás még neki is túl nagy falat. Ők döbbentek meg a legjobban, amikor Gábor fogta az évek alatt összespórolt pénzét, és befizetett egy expedíciós útra egyenesen az Antarktiszra.

déli-sark
Gábor számára a Déli-sark elérése volt a legnagyobb álom, ami életre szóló kaland lett – Fotó: Facebook

Gábor már régóta nézegette az utazási irodák ajánlatait. Megfogadta, ha a kitűzött lélektani határ alá megy az ár, nem gondolkodik tovább.

Április környékén felkeltem és ránéztem az ajánlatokra. 3 dollárral a lélektani határ alá ment az expedíció ára

– kezd bele a nem mindennapi történetbe Gábor, akinek másik bakancslistás álma Mexikó, de úgy volt vele, Mexikó megvárja, a Déli-sark pedig nem biztos.

kaland
Gábor tart tőle, hogy a jégsapkák olvadása miatt a jövőben korlátozhatják majd a beutazást a Déli-sarkra – Fotó: Facebook

Az volt a fejemben, hogy ha folytatódik a jégsapkák olvadása, egy idő után akár korlátozhatják is a turisták beutazását, és kilőhetnek az árak az egekbe. Ehhez jött még az, hogy a lélektani határ alá ment az ár. Nekem ez elég volt. Azonnal szervezni kezdtem, és novemberben már részt is vettem a 10 napos expedíción

– meséli izgatottan Gábor, aki életre szóló élményekkel tért haza a Déli-sarkról.

kaland
Gábor egy éjszakát itt tölthetett beásva magát a hóba – Fotó: Facebook

A Déli-sark már nem csak egy álom Gábornak 

Az expedíciós hajó Argentína fővárosától, Buenos Airestől egy néhány órás repülőútra található Ushuaiából, a világ legdélebbi városából indult, amit a világ végének is neveznek, és ezt még egy tábla is jelöli. Mivel ez volt a szezon első felfedezőútja, így még a szakemberek sem tudták, hogy pontosan mire is számítsanak.

A másfél napos út zökkenőmentes volt, legalábbis nekem. Az expedíciós csapat nagy része tengeri beteg lett

– meséli nevetve Gábor, aki elárulta, úgy tartják, a Déli-óceán a világ legviharosabb vize, így szerencsésnek tartja magát, hogy ezt is megtapasztalhatta.

kaland
Gábor még a világ végétől is tovább jutott – Fotó: Facebook

Nem vagyok rosszul a repülőn, sosincs gondom az időeltolódással, és már azt is tudom, hogy tengeri beteg sem vagyok

– sorolja Gábor a jó utazó ismérveit, majd mesélni kezd az élményeiről. Gábor egy éjszaka kivételével minden estét a hajó fedélzetén töltött, ám egyszer igen különleges élményben lehetett része.

kaland
A hó és jég világában töltött éjszaka során Gábor csupán másfél órát aludt – Fotó: Facebook 

Az egyik legkülönlegesebb program az volt, hogy eltölthettünk egy éjszakát a szabad ég alatt a kontinensen. Összesen másfél órát aludtunk, de mindenki teljes némaságba burkolózott. Sosem sejtettem, hogy a csend ilyen is tud lenni. Csak a pingvinek vízbe ugrásának csobbanása vagy a madarak szárnysuhogása törte meg néha a csendet

– emlékszik Gábor, aki felfedezőtársaival együtt egy hálózsákkal 30-40 centiméter mélyre ásta be magát, hogy védve legyenek az időjárás viszontagságaitól.

Egyszer valami iszonyú zajra riadtam. Azt hittem, mennydörög. Reggel mondták el, hogy ez az eltörő gleccserek hangja volt

– idézi fel Gábor az út egyik legemlékezetesebb pillanatát. Gábor számára a másik legemlékezetesebb élmény az volt, amikor közelről láthatott pingvineket.

kaland
A pingvinek védelme érdekében az utazók csak 5 méterre közelíthették meg az állatokat – Fotó: Facebook

Egyszer majdnem azért késtem le az expedíciós hajót, mert egy pingvin keresztezte az utam, és én nem térhettem le az ösvényemről, de nem is közelíthettem meg 5 méternél közelebb. Amikor odaértem a hajóhoz, mindenki jót nevetett, mert látták, hogy kézzel-lábbal magyaráztam a pingvinnek, aki 5 percig csak állt egy helyben, elállva az utam

– meséli Gábor, aki a 1,4 fokos vízbe ugrást is kipróbálta. A kontinens szélén nincs olyan hideg, ám beljebb akár –50 °C-os körülményekkel is szembe kell nézni. Természetesen a fiatal felfedező megfogadta, ha lesz rá lehetősége, ezt is kipróbálja majd.

Nem éreztem annyira hidegnek, amikor beugrottam. 30 másodperccel később azonban lángolni kezdett a testem. A kristálytiszta víz és a távolban ugráló pingvinek mindenért kárpótoltak

– emlékszik vissza a fiatal férfi, aki mindennap részt vett az egyik extra programon is, amikor kajakozni lehetett.

kaland
Gáborék kajakja alatt több pingvin is átúszott – Fotó: Facebook

Gábor itt is megtapasztalta azt a hatalmas csöndet, mint a kontinensen töltött éjszaka, hiszen itt nem zavarta a csendet a motorcsónakok és az emberek monoton zaja.

Hihetetlen élmény volt, ahogy a kajakok alatt átúsztak a pingvinek, vagy tőlünk néhány méterre belecsobbantak az óceán vizébe

– zárja élménybeszámolóját Gábor, akinek ez a 10 nap élete legnagyobb kalandja volt, és ha tehetné, újra és újra belevágna, ám most kénytelen lesz gyűjteni, hiszen ez a felfedezőút felemésztette a 8 év alatt félretett teljes vagyonát. Gábor szerint az expedíciós út bizony minden forintja megérte!

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás