„Örök életre született nagyszerű emberek vagyunk” – vallja a ferences rendi szerzetes. Halottak napja és Mindenszentek alkalmából üzent a Metropol olvasóinak.
„A gyerekeinknek, de magunknak is fontos felhívni a figyelmet, hogy bár a temetőbe megyünk ilyenkor, mégis az örökkévalóságra készülünk” – üzeni a Metropol olvasóinak Böjte Csaba a halottak napján. A ferences szerzetes hangsúlyozta, az a hit vezessen bennünket, amit a Hiszekegyben is vallunk, miszerint „hiszek a test feltámadásában”. Hogy saját testünkben meg fogjuk látni Istent és a szeretteinket. A mi nagycsaládunk örömmel fog találkozni újra Isten országában, és ez adjon erőt, hogy a nehéz időkben is kitartsunk a jóban.
Böjte atya rámutatott arra, hogy az elmúlással kapcsolatosan a tudósok hallgatnak. Egyetlen hang van, ami biztatóan beszél, mégpedig Jézus Krisztus hangja. Ez pedig a keresztény ember számára kinyitja a létet a végtelen felé. Ezért ne 60-90 évben gondolkodjunk, hanem az örökkévalóságban.
Ne aggodalmaskodjatok, atyám házában sok hely van. Ha nem így lenne, megmondtam volna nektek. Elmegyek, helyet készítek nektek és eljövök, hogy magammal vigyelek benneteket. Hogy ti is ott legyetek, ahol én vagyok. Ezt mondta Jézus, és ez biztató. Hiszen szem nem látta, fül nem hallotta, emberi értelem fel sem fogja azt, amit Isten azoknak készít, akiket örök szeretettel szeret. Mert azt is mondja: a hegyek megmozdulhatnak, halmok táncra kelhetnek, de az én szeretetem nem hagy el téged soha! És Istennél a soha a végtelent jelenti. Azt gondolom, nagyon fontos, hogy ezeket az evangéliumi, Szentírásban lévő részleteket olvasgassuk, elmélkedjünk rajtuk és nyíljon meg számunkra a végtelen felé vivő út. Hogy ne korlátozzuk le magunkat, hanem tudjuk azt, örök életre született nagyszerű emberek vagyunk
– mondta a Metropol olvasóinak Böjte Csaba.
„Halottak napja tájékán igazán fontos, hogy belássuk: az anyagi világ csak a csomagolópapír, ami örök, az az emberi lélek” – mondta Böjte atya, aki arról is beszélt, hogy „a világ teremtésekor a mennyei atya már tudta, hogy az ő fia is emberré lesz”.
Nekem annyira tetszik, hogy a mi emberségünket Isten úgy alkotta meg, hogy az Jézusnak is megfelelő legyen. Döbbenetes, nem? Mert ha te is készítesz valamit a magad és gyermeked számára, úgy csinálod meg, hogy az nagyon jó legyen. És az emberségünk nem csak Isten számára kompatibilis, hanem az örökkévalóság számára is az. Igen, te olyan vagy, hogy kapcsolódni tudsz az éghez, részévé tudsz válni a végtelen mindenségnek. Ezek olyan távlatok és akkora emberi méltóságot, valamint felelősségtudatot adnak nekünk, hogy ha erre ráébredünk, mindent sokkal komolyabban fogunk venni
– vélekedett a ferences rendi szerzetes. Hozzátette: „Persze a nehézségeket és a gondokat a kereszténység is érzi, de valahogy mindennek távlatában nézve, minden átalakul. Könnyebbé és élhetőbbé válik.”
A ferences rend zarándoklati évet hirdetett meg Szent Ferenc halálának 800. évfordulójára. Böjte atya és munkatársai részben ezért, részben pedig alapítványuk névadójának életútját megismerve szervezett zarándokutat Olaszországba. Mint Csaba testvér mondta, a hat napos útról csodálatos lelki és szellemi munícióval tértek haza. Ezért is ajánlja mindenkinek, hogy vegye fel a bakancslistájára Assisit, vagy például Greccio-t. „Mert a zarándok nem csak térben utazik és gyönyörködik, hanem függőleges utat is bejár Isten világa felé” –hangsúlyozta.
Mindannyiunkat meglepett például Assisi Szent Ferenc egyszerűsége. Neki vagy Szent Klárának kevés dolog kellett ahhoz, hogy nagyot alkossanak. Nagy a kontraszt, ha belegondolunk abba, hogy nekünk, a XXI. század emberének mi mindenre van szükségünk ahhoz, hogy egy jó cselekedetet kiizzadjunk magunkból. Az tehát a fontos, hogy minél kevesebb anyagi dologgal minél több értéket tudjunk létrehozni. A másik csodálatra méltó üzenet volt, hogy az emberek mennyire összetartottak akkor, és kicsi helyen laktak. Egy-egy kolostorkában egymás hegyén-hátán voltak. Mégis el tudták fogadni egymást. A mai elidegenedett világban olyan könnyen hátat fordítunk egymásnak. Pedig korábban is voltak problémák, mégsem jelentettek szakadást, haragot. Ezt is meg kellene tanulnunk
– sorolta az élményeket Böjte Csaba, aki a legfontosabb üzenetet a végére hagyta: „Ez a végtelen Istenszeretet. A régiek akárhol építkeztek, az sosem volt nagyobb, mint egy templom. Nem volt fontosabb a magántulajdon, mint a szentély, az oltár, ami igazán fontos és értékes volt számukra. A mi életünkben a magánszektor a legfontosabb, és közben lóg egy szentkép mondjuk a falon. Szóval, meg kell adnunk Istennek a magánvilágunkba a tiszteletet!”
Csaba testvér egyik igehirdetése Portiuncula (történelmi kápolna Santa Maria degli Angeli városában), Assissi közelében. A kápolna Assisi Ferenc 1226-os halála után fontos zarándokhellyé vált. A videót itt nézheted meg:
Csaba testvér másik elmélkedése a zarándoklat greccio-i állomásán. A videót itt nézheted meg:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre