Idén egy hónapig tart a Black Friday: elindultak a leárazások, erre érdemes vásárlás közben figyelni!

Már hetekkel a valódi Fekete Péntek előtt elindultak az év végi nagy leárazások. Mutatjuk, mire érdemes figyelni vásárlás közben az egy hónaposra duzzadt Black Friday alatt!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.11.05. 12:00
Módosítva: 2024.11.05. 12:49
Black Friday leértékelés jótállás leárazás

Korábban a Black Friday csak egy napig tartott, idén már egy hónapig. Több nagy kereskedő cég meghirdette már az év végi leárazását, és a boltokban is egyre több helyen lehet találkozni a karácsonyhoz köthető leértékeléssel. Mutatjuk mire érdemes figyelni vásárlás közben!

Black Friday black friday fekete péntek leárazás akció
Hetekkel a valódi Black Friday előtt már elindultak az év végi nagy leárazások 
Fotó: Czinege Melinda/Hajdú-Bihari Napló

Elkezdődött az idei Black Friday

Három nagy kereskedőnél már tart az idei Black Friday. A Media Marktnál 11. 02.–11. 30. között, az Euronicsnál 11. 04.–11. 27. között, a Best Byte-nál 11. 04–12. 01. között, az Alzánál pedig október 30. és december 2. között tart az akciós időszak, de sok más boltban is kikerültek már az akciós táblák, jóval a hivatalos fekete péntek előtt. Mutatjuk mire érdemes figyelni ilyenkor a vásárlás során! 

Mikor van a hivatalos Black Friday 2024-ben?

Eredetileg a karácsonyi bevásárlás kezdetét jelző nagy leárazások napja volt a fekete péntek. A Black Friday ötlete Amerikából származik, ahol minden évben a hálaadást követő pénteken tartják a kereskedők. Az eleinte csak az USA-ban ismert eseményt ma már világszerte megrendezik, lassan egy évtizede Magyarországon is. Ami pedig a hivatalos dátumot illeti: mivel a hálaadás november negyedik csütörtökjére esik, a fekete pénteket általában november 23. és 29-e között tartják a kereskedők, itthon is. Idén november 29-én lesz a napja, de ahogy láthatjuk, van, ahol előbb elkezdődnek a leárazások.

Mik az akciózás általános szabályai?

Az üzletek szabadon dönthetnek arról, hogy mit és mennyivel áraznak le, a szabályok betartása mellett. Két dolog közül választhatnak: vagy időkorláthoz kötik, vagy időkorlát nélkül szervezik meg az akciót. Ha időhöz kötik, akkor kötelesek az akció időtartama alatt végig elérhetővé tenni az akciós termékeket. Fontos, hogy már csak egyféleképpen jelezhetik a kereskedők a leértékelések mértékét a hirdetéseikben, a kirakatban, a polcokon, a katalógusokban és honlapjaikon: minden esetben fel kell tüntetni a korábbi árat, ami kizárólag a megelőző legalább harminc napon belüli legalacsonyabb ár lehet!

Mire érdemes figyelni vásárlás közben?

Mivel nincs szabályozva mikor, milyen akcióra lehet rásütni azt, hogy Black Friday, ezért semmi sem garantálja, hogy tényleg jól járunk, ha fekete pénteki akció keretein belül vásárolunk. Ez persze nem azt jeleni, hogy ne lehetne jó ajánlatokat kifogni, csak azt, hogy ebben az időszakban még inkább érdemes a kiválasztott termék árát máshol is megnézni. Javasolt az ár-összehasonlító oldalak használata is és érdemes a vásárlói visszajelzéseket is átnézni. Könnyen előfordulhat, hogy az akciós termékek máshol, eredeti árukon is ugyanannyiba kerülnek, vagy olcsóbbak, mint amit épp Black Friday keretében találtunk.

Ha interneten vásárolunk, akkor mielőtt lenyomjuk a megrendelés gombot, érdemes a webáruházat üzemeltető cégeknek utánanézni, hogy valóban létezik-e. Javasolt a súlyos jogsértést elkövető webáruházak adatbázisát is megnézni, ami itt található. Figyeljünk arra is, hogy a magyar nyelvű honlap vagy a .hu végződés nem feltétlenül jelenti azt, hogy hazai kereskedőtől rendelünk, ez csak a a Kapcsolat menüpontra kattintva lehet kideríteni! Fontos még, hogy

  • ne rendeljünk olyan webáruházból, aminek a honlapján nem található általános szerződési feltétel (ászf) és elérhetőség;
  • ha csalást szimatolunk, minden esetben értesítsük a rendőrséget, még akkor is, ha nem dőltünk be neki;
  • az átvételtől számított 14 napon belüli indokolás nélküli elállási jog illeti meg az interneten vásárlókat;
  • az elállási jog a termék átvétele előtt is gyakorolható;
  • az elállást írásban szükséges jelezni az eladó felé, amihez a legtöbb webshop letölthető formanyomtatványt is biztosít.

Ezt figyeld a leárazásokkor a hatóság szerint

A Gazdasági Versenyhivatal szerint bár a hivatalos Black Friday csak november 29-én lesz, már most egymást érik a kecsegtető ajánlatok, különböző csábító akciók. Éppen ezért elindították a „Gondolja Végig Higgadtan” edukációs sorozatot, melynek keretében tájékoztató videókkal, jó tanácsokkal segítik a fogyasztókat abban, hogy tudatosan vásároljanak, és ne dőljenek be a szezonális akcióknak.

Nemrég változtak a jótállás szabályai is

2024. július 1-jétől bővült a kötelező jótállásos termékek köre. Kötelező jótállás alá került például az etető, itató, szőrnyírógép, nyakörv, ajtó, nyomkövető és alomtálca is, valamint az új bel- és kültéri masszázsmedencék, a látásjavító eszközök, így különösen szemüveg, valamint napszemüveg is. Kikerültek azonban a kötelező jótállás alól például a szőrmeruházati termékek. Azt is fontos megjegyezni, hogy a kötelező jótállás nemcsak magukra a termékekre, hanem azok új tartozékaira, alkatrészeire is vonatkozik.

Mi az a kötelező jótállás?

A köznyelvben mindenki csak garanciaként emlegeti azt a fogyasztóvédelmi kifejezést, hogy jótállás. A jótállás azt jelenti, hogy ha egy üzletben vásárolt (online is!) termék, elromlik egy bizonyos időintervallumokon belül (1; 2; 3 év), akkor kérhetjük a termék javítását, cseréjét, árleszállítását vagy legvégső esetben a vételár visszafizetését is a gyártótól (gyártói garancia) vagy a forgalmazótól. 10 000 forintot elérő, de 250 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén 2 év, 250 000 forint eladási ár felett 3 év jótállás jár a termékekre.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás