Budapest rengeteget szenvedett az évszázadok alatt – nem csoda, hogy minden megkérdezett fővárosi a béke pártján áll.
A közelmúltban Emmanuel Macron francia elnök nagy visszhangot keltett azzal, hogy azt mondta: a Nyugatnak akár csapatokat is kellene küldeni a háborús Ukrajnába. Utólag ráadásul Macron határozottan kiállt megjegyzései mellett, hangsúlyozva, hogy azokat „megfontoltan, átgondoltan és mérlegelve” tette – és négy európai ország is rögtön csatlakozott hozzá.
A Kreml szerint egy ilyen lépés elkerülhetetlenné tenné a közvetlen konfliktust a NATO és Oroszország között. Macron külügyminiszterének szavai szerint az elképzelések nem harci csapatokról szólnak, és olyan szerepeket tölthetnének be, mint aknamentesítés, határvédelem vagy az ukrán erők kiképzése. Az oroszok azonban leszögezték, ha idegen csapatok lépnek Ukrajna területére, azok nem fogják élve elhagyni az országot.
A dolog különösen ijesztő, mert – mint azt Macron és Putyin is hangsúlyozza – itt két atombombákkal rendelkező nagyhatalomról van szó...
Megkérdeztük Budapesten a járókelőket, mit szólnak az egyre hangosabban fenyegetőző politikusok szavaihoz.
Mint kiderült, mindenki ijesztőnek tartja, hogy egyre durvább a helyzet...
Hát igazából ez a harmadik világháború. Ha ezt így elindítják, akkor kitör a harmadik világháború
– mondta Erzsébet.
A háborút ellenzem, mindenféle formában ellenzem
– mondta Gergő.
Dávid, aki az egészségügyben dolgozik, így vélekedett:
Én mint egészségügyis próbálok békepárti lenni. Nagyobb óvatosságot kívánnak meg ezek a szituációk annál, amit most az EU-s vezetők mutatnak. Hogy már felmerült az EU-ban a kötelező sorkatonaság visszaállítása, a besorozás, meg ilyenek, ezek azért rémisztő dolgok. Így fiatalként pedig főleg.
Én nagyon félek a háborútól és nagyon szeretnék kimaradni belőle
– mondta Hajni.
Macron megjegyzései feszültséget okoztak Franciaország és Németország között is. Néhány kelet-európai vezető támogatta Macron nyilatkozatát. Lengyelország külügyminisztere, Radek Sikorski szerint a NATO erőinek jelenléte Ukrajnában „nem elképzelhetetlen”, és méltányolja Macron kezdeményezését, mert szerinte az arról szól, hogy Putyinak kell félnie, nem nekünk Putyintól.
Szóval Európa megosztott a kérdésben - de a magyar kormány álláspontja egyértelmű: a magyar kormány nemet mond a háborúra, nem küldünk sem fegyvert, sem katonát a harctérre.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre