Mindenki azt gondolja, ő tudja a megoldást, aztán kiderül, hogy talán mégsem.
A látszólag egyszerű egyenlet hatalmas vitát robbantott ki az interneten. Már matematikusok is beszálltak a megoldásba, akik elmagyarázták, hogy annyira nem egyértelmű a válasz, mint amilyennek látszik.
Íme a feladvány:
Vajon mi a helyes megfejtés?
Nos, a matematikusok szerint nincs objektíven helyes válasz. Ez azért van így, mert bár a matematika alapelvei adottak, a szimbólumok értelmezése nem az.
„Ez egy nagyon művészien kitalált probléma. Mintha a zűrzavar maximalizálására lett volna kialakítva” – mondta Steven Strogatz, a Cornell Egyetem matematikaprofesszora, aki korábban írt az ilyen típusú egyenletekről . „Csodálni kell annak a kis ördögnek a ravaszságát, aki megteremtette őket” – tette hozzá.
Sokan meg voltak győződve arról, hogy az egyetlen igaz válasz az 1. Egyes számítógépek és számológépek azonban a 9-es választ adták.
Sokan a 6 ÷ 2(1 + 2)-t 6 ÷ 2(3)-ra egyszerűsítették.
A műveletek alkalmazásának sorrendje azonban nem objektív . Ezért minden azon dőlt el, hogy az egyenlet melyik részét csinálta meg először: a zárójel kiterjesztését vagy az osztás végrehajtását.
A matematikai műveleteknél a szorzás és osztás egyenértékű, de a zárójelben lévő művelet mindig elsőbbséget élvez. Ha nincs zárójel, akkor a szorzásokat és osztásokat balról jobbra haladva kell elvégezni. Ennek az elvnek a mentén a megoldás: 9.
Ha azonban az „implicit” szorzást előnyben részesítjük az „explicit” szorzással vagy osztással szemben, tehát először a 2(3) műveletet hajtjuk végre először, akkor a megoldás 1.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre