Mi lesz ma? Összefoglaltuk! Egy kutatás szerint ez az év legszomorúbb napja! De hídrobbantás, retró képkiállítás is kapcsolódik január 16-hoz.
Egy híres brit pszichológus, dr. Cliff Arnall bonyolult képletével kiszámolta, mikor esnek a legjobban letargiába az emberek. Mivel január közepére már eltűnik a karácsony hangulata, és az újévi fogadalmak is meghiúsulnak, a professzor szerint az év legszomorúbb napja január harmadik hétfőjére esik, amely idén ma van. Úgyhogy vigyázzunk magunkra, és próbáljunk meg valami pozitív dolgot találni...
Budapest történetének nemcsak az emberáldozatok miatt vált egyik gyásznapjává a mai, hanem azért is, mert a II. világháború miatt számtalan értékes épület vált romhalmazzá a fővárosban. A pusztítás nem kímélte a budapesti Duna-hidakat sem, köztük a január 16-án lerombolt Ferenc József-hidat (ma Szabadság híd) sem. A rombolás miatt Pestről Budára és vissza gyakorlatilag megszűnt az átkelés. Ez az időszak két hónapig tartott, pontonhidat csak március 15-re tudtak felállítani.
A robbantások hídáldozatai
A visszavonuló német csapatok 1945. január 14-e és 18-a között az összes fővárosi hidat tönkretették: január 14-én a Horthy Miklós-hidat (ma Petőfi híd) robbantották fel, ahol a még álló részek miatt másnap újra robbantottak). Január 16-án a Ferenc József hidat (ma Szabadság híd) semmisítették meg. Két nappal később az Erzsébet hidat és a Lánchidat rombolták le. Ugyanezen a napon, 18-án robbantották fel a németek a Margit híd megmaradt nyílásait is, akik a szigeti szárnyhidat is aláaknázták, bár a robbantás ott nem sikerült.
Bár a Központi Statisztikai Hivatal több mint százötven éve működik, önálló székházat csak 1898 legelejére kapott. A mai II. kerület területén, az egykori Oszlop utca és Tudor utca sarkán építették fel azt a palotaszerű, kupolás épületet, melyet 1897 végén adtak át, és az új év elején be is költöztek a statisztikusok a patinás székhelyre. Ma, 2023-ban is a Keleti Károly utcai székház funkcionál a hazai statisztikai élet fellegváraként.
A (F)eltűnő Budapest kiállítás Makovecz Benjamin 70-es, 80-as évek fordulóján készült fotóiból válogatva, a Mesélő Város Egyesület jelen képpárjaival néz rá az eltűnő Budapestre. A kiállítás ma este 7 órakor nyílik meg a XI. kerületi Kelet Kávézó és Galériában. A kiállításmegnyitóval egybekötött beszélgetésen Makovecz Benjamin és az Egyesület tagjai beszélgetnek a fotók történetéről, az egyesület küldetéséről, városvédelemről, Budapestről.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre