RETRO RÁDIÓ

Ezek a dalok a maguk idejében reményt adtak: a popzene hőskorát mutatja be a Magyar Zene Háza





„A magyar populáris zene hőskora és társadalmi hatásai, 1957-től a rendszerváltozásig” címmel nyílik kiállítás a Magyar Zene Házában.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2023.01.20.
Módosítva: 2023.01.20.
Magyar Zene Háza

A politikai cenzúrával átitatott időszak poplegendáit és zenéit felvonultató, „A magyar populáris zene hőskora és társadalmi hatásai, 1957-től a rendszerváltozásig” című kiállítás ezer négyzetméteren mutatja be interaktív módon a popkultúrát: a ma is élő legendák slágereit, és a hozzájuk kötődő rajongói szubkultúrát. A Magyar Zene Háza elsőként ad otthont időszaki kiállításnak, amely ugyanolyan forradalmi, mint maga az épület és a már benne megszokott más kulturális programok. 

Fotó: Metropol

A tárlat ünnepélyes megnyitóján Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter úgy fogalmazott:

Az 1990 előtt szocializálódott korosztály rengeteg szorongást, félelmet hozott magával, egyik legfontosabb feladata ezért, hogy ne adja át a következő nemzedéknek ezeket a frusztrációkat. Azokra a dolgokra emlékezzen, amelyek összetartanak. Akkor leszünk sikeresek, ha követjük László Attila, Charlie és Horváth Attila dalának üzenetét: »itthon otthon vagy«, a többi »rajtad áll«

– mondta a tárcavezető, aki hozzátette: „Bármilyen jó zenének az az értelme, hogy közösséget, kötődéseket teremtsen, azt az érzést, hogy »miénk itt a tér«, vagy éppen kikapcsoljon, felemeljen”.

Baán László szerint az időszaki kiállítás méltó eseménye annak, hogy a Magyar Zene Háza éppen egyéves Fotó: Metropol

Baán László a Ripostnak elmondta, hogy „aki ezen a kiállításon végigsétál, akár megélte a kort, akár nem, meg fogja érezni annak hangulatát. Egy igazi, klassz élménnyel fog távozni!”

Fotó: Metropol

A rendkívül intelligens, látványos és tartalmas kiállítással teljessé válik az első születésnapját ünneplő Magyar Zene Háza programkínálata, hiszen az intézmény éppen most egyéves, és mára Budapest egyik legnépszerűbb kulturális helyszíne lett. Eddig 800 ezren látogattak el ide, ahol a világszerte egyedülállóan sokrétű, interaktív állandó kiállítás telt házas, ahogy valamennyi más program is, a Hangdómtól és a Kreatív hangtértől kezdve a zenepedagógiai foglalkozásokon át a koncertekig

– mondta a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa, hozzátéve, hogy az épület nemcsak a közönséget bűvöli el, hanem a nemzetközi építészszakma legjelentősebb díjait is elhozta, legutóbb az amerikai Architecture MasterPrize nemzetközi versenyen nyert el az építészeti fődíjat.

Horn Márton elárulta azt is, hogy a kiállítást ötéves előkészítés előzte meg Fotó: Metropol

Elindulunk a Martini Együttestől, az első hazai lemezfelvételtől, és megérkezünk a Sziget Fesztiválig, ahol a rajongók végre megérezték a szabadság szelét. A technológia térben például egy turnébusszal találkozhat a látogató, amelyben Deák Bill Gyula, Frenreisz Károly, Török Ádám és sokan mások elmesélnek olyan történeteket, amelyeket kevesen hallottak idáig. Például azt, hogy  hogyan hoztak be nyugatról nagy nehezen, titokban dolgokat a Barkas hátuljába beépítve. A kiállítóterekben egyébként nagy jelentősége van az ilyen és ehhez hasonló installációknak, amelyekből terenként akár 8-10 is található

– mondta Horn Márton, a Magyar Zene Háza intézményigazgatója, a kiállítás egyik kurátora.

Fotó: Metropol

A kiállításon rengeteg érdekességet és élményt találni, nekem ilyen a flippergép, amelyben megjelenik egy virtuális golyó. Ez azt mutatja meg, miközben játszik vele a látogató, hogy milyen nehéz is volt följutni a poplegendáknak a csúcsokig. Magyarán mondva, a nyugati turnék mennyi nehézségbe ütköztek, milyen problémás volt az, hogy valamelyik zenész egyáltalán kijusson az országból. Legtöbb esetben nem is sikerült

– mondta el a Ripostnak Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója.

Bódy Magdi (elöl), Török Ádám (bal szélen), Nagy Feró (középen), Varga Miklós (jobbra mellette), Meződi József (jobb szélen). Nemcsak a plakátokon, de élőben is jelen voltak az elmúlt 40 év meghatározó zenészlegendái az ünnepélyes megnyitón Fotó: Metropol

 





 





Ezeket olvastad már?
Hova lett Kispesten az orvosi rendelő pénze?

Hova lett Kispesten az orvosi rendelő pénze?

Ahelyett, hogy örült volna, lecsapta a lottónyertes a telefont, amikor közölték vele a jó hírt

Ahelyett, hogy örült volna, lecsapta a lottónyertes a telefont, amikor közölték vele a jó hírt

Két halott Ferihegynél: Hét nepáli menekült el a rommá tört autóból

Két halott Ferihegynél: Hét nepáli menekült el a rommá tört autóból

Rettegnek a lakók Újbudán – lassan mindennap kioltanak egy életet

Rettegnek a lakók Újbudán – lassan mindennap kioltanak egy életet

Top hírek





Ezek is érdekelhetik



Hírlevél-feliratkozás