Sosem tört irodalmi babérokra Baginé Lugosi Diána, ő csak a fiának szeretett volna örömet szerezni. Úgy alakult azonban, hogy villamosos meséjét ma már több ezer gyerek olvasta, és most bekerült a BKV szentendrei Városi Tömegközlekedési Múzeumába is, ami megújulva nyitott ki ismét április 1-jén.
Baginé Lugosi Diána Óbudán lakott a férjével és a kisfiával, Kristóffal, aki imádta az összes járművet, de kiváltképp a villamosokat.
„Mindennapos program volt hároméves korában, hogy elmentünk villamosozni” – meséli az anyuka.
„Az összes villamosfajtát ismerte, mindet ki kellett próbálnunk. Mivel a könyvek, az olvasás szeretetére neveljük, szerettem volna járműves könyveket vásárolni neki, de nem nagyon találtam. Ezen annyira bosszankodtam, hogy elhatároztam: írok neki egyet én a saját villamosútjaink alapján.”
A két mesebeli villamosnak, ami az 1-es és a 2-es vonalán jár, Kristóf adott nevet, és ahogy a történetek születtek, ő volt az első, akinek az anyukája felolvasta azokat.
„Ő volt a legjobb lektorom” – mondta Dia a Ripost7-nek. „Úgy alakítottam a történetet, ahogyan neki tetszett, és sok olyan kérdés került bele, amit ő kérdezett. Lényegében együtt írtuk, talán ezért is lett egy interaktív, modern mese, ami beszélgetésekre is alkalmat ad.”
A második „lektor” Dia férje volt, a harmadik a barátnője. Az elismerések hallatán Dia, aki közben felépített egy egyedi fényképes ajándéktárgyakat készítő és forgalmazó vállalkozást, arra gondolt, hogy a mesét ki kellene adni. Ekkor már várandós volt a kislányával, Lénával.
„Ajánlottak egy kiadót, és örömömre nekik is tetszett a mese. Felföldi Anna képzőművész készítette el a rajzokat, és amikor láttam megelevenedni Vilit és Bobit, azt se tudtam, hova legyek az örömtől. Pont olyanok, amilyeneknek elgondoltam őket!”
Az első két példányt természetesen Kristóf és Léna kapta. Időközben kiköltöztek a városból, hogy a gyerekek természetközelben nevelkedjenek, de a járművek imádata megmaradt.
„Sok üzenetet, véleményt kapok és mindig meghatódom, amikor hallom, hogy más gyerekeknek is ez a kedvenc meséjük” – mondta a meseíróvá lett anyuka. „Most a 7-es busz történetét írom a kiadó felkérésére, mert annyira népszerű Vili és Bobi kalandjai, hogy hamarosan elfogy az első kiadás. Az ismerőseim büszkék rám és csak dicséreteket kaptam, ez nagyon jó érzés. Tudok olyan óvodáról, ahol a közlekedés hetében az én mesekönyvem alapján beszélgettek a gyerekekkel.”
Dia szeretné, ha a 7-es buszról szóló mese is megjelenne, mielőtt a most elsős kisfia kinőne a gyerekmesékből, és erre van is esély: a karácsonyi szezonra tervezik, úgyhogy most Dia izgatottan várja, hogyan elevenedik meg Tomi, a 7-es busz Felföldi Anna keze alatt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre