A dolgozók lehetőséget kaptak a műszakcserére, de az orosz fél nem garantálja, hogy épségben hazajutnak közben.
A csernobili atomerőműben jelenleg több mint 100 dolgozó és 200 ukrán őr rekedt, miután 12 nappal ezelőtt az orosz csapatok elfoglalták a területet. Az ott dolgozók az invázió után nem tudtak elmenekülni, így azóta is ott vannak és elvégzik a munkájukat – írta meg a BBC.
A már nem működő erőművet soha nem hagyták el teljesen, az továbbra is folyamatos figyelmet igényel. A katasztrofális baleset után az erőmű többi reaktora néhány évig tovább működött, emiatt megépült Szlavutics, ahol a munkásokat elszállásolták. A normális hétköznapokon a munkások műszakjuk kezdetén felszállnak a Szlavuticsból induló vonatra, majd a műszak végén hazamennek a városba. Ez azonban az orosz támadás miatt most nem lehetséges, így az ott maradt dolgozóknak a helyszínen kell lakniuk.
A BBC-nek annyit elárult egy forrás, hogy szörnyűek a benti körülmények, miután korlátozott számban elérhetőek a gyógyszerek, illetve az élelmiszerek. Emiatt vasárnap az orosz katonák ételszállítást ajánlottak fel, de az ukrán munkások visszautasították, mondván, ez propagandamutatvány volt.
Egyre nagyobb aggodalomra ad okot az is, hogy a folyamatosan őket érő stressz egy idő után hatással lehet arra is, ahogy elvégzik a munkájukat a telephelyen. Az egyik üzemben rekedt munkás rokona elmondta, hogy részben emiatt az orosz fél egyébként hajlandó volt engedni, hogy műszakcseréjük legyen, de hazaúton nem garantáljak a dolgozók biztonságát, ami nem is olyan meglepő, hiszen Szlavutics és Csernobil között a vonat rövid időre átutazik Fehéroroszországon, Oroszország jelentős szövetségesén.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre