Egy év alatt 30 százalékkel nőtt a diákmunka pozíciók száma, a fiatalok bére pedig átlagosan 20 százalékkal emelkedett a pluszjuttatások mellett.
Egyre több diákot foglalkoztatnak a cégek, elsősorban a vendéglátás, a turizmus és a rendezvényszervezés területén működők. Szektortól függetlenül azok a legkeresettebb munkakörök, ahol a diákok rugalmasan, a tanulmányaikhoz igazodva tudnak munkát vállalni. A felsőoktatásban tanulók azokat a pozíciókat keresték, ahol érdemi szakmai gyakorlatot szerezhetnek.
Azoknál a kereskedelmi cégeknél, amelyekkel év közben is együttműködik a JobForce, decemberre jelentősen megnő a diákmunkások foglalkoztatása utáni igény. Az ünnepi időszakra kiemelt bérezés is jár. Az iskolaszövetkezet partnereinek ötöde október óta órabéremelést vagy bónuszkifizetést jelentett be.
„Pénzügyi és szakmai tekintetben is rendkívül tudatosan döntenek az iskolaszövetkezeti tagjaink, és nagyrészt ugyanaz jellemző rájuk, mint a felsőoktatásból kikerült fiatal munkavállalókra. Ha valahol nem tudják az elvárásaiknak megfelelő lehetőséget biztosítani, rövid időn belül váltásban gondolkodnak. Többségük igen tudatosan menedzseli saját életét és készül a jövőre. Sokan aktív felhasználói a LinkedIn-nek is, ahol a fejvadászok a személyre szabott ajánlatokkal már az iskolapadokban ülő diákokat is megkeresik” –mondta Papp Nóra, a Work Force HR-szolgáltatóhoz tartozó Job Force Iskolaszövetkezet üzletágvezetője.
Az átlag órabér a tavalyihoz képest átlagosan 20 százalékkal emelkedett, most nettó 1100-1300 forint körül mozog, de egyes kiemelt pozícióknál az 1400–2100 forintos órabér sem ritka. A jól teljesítő diákok nem egy esetben a főállású
munkavállalókhoz hasonlóan bónuszban részesülnek, mint például SZÉP-kártya vagy utazási hozzájárulás.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre