Bizarr fordulatokat vett a városházabotrány. Az Index birtokában lévő szerződés bizonyítja, hogy valakik eladnák a Városházát; Karácsony Gergely feljelentést tett. A főpolgármester állítja: ő nem akarja eladni a Városházát – de úgy tűnik: Karácsony vagy nem mond igazat, vagy nem tudja, mit kavarnak rejtélyes alakok a háta mögött.
– Karácsony nem mond igazat vagy tényleg nem tud róla?
– Milyen baloldali üzleti körök állnak a háttérben?
TÉNYEK
– 40 milliárdért kínálja valaki a Városháza műemléki épületét
– Niedermüller Péter vizsgálatot követel: „Ez egy súlyos ügy”
Az Index birtokában lévő dokumentumok bizonyítják, hogy hiába tagadta a főváros a Városháza eladásának tervét: mintegy 40 milliárd forintért kínálják Budapest egyik ikonikus épületét, ami a város legértékesebb telkén áll. A műemléki védelem alatt álló épületre az a cég igyekszik vevőt találni, amely évekkel ezelőtt az MSZP hírhedt pártszékházát is értékesítette. A rejtélyes megbízó azzal csábítja a vevőket, hogy segítenek majd a szükséges építési engedélyek beszerzésében, amelyekkel szállodát, irodaházat, akár bankcentert alakítanának ki a Városháza helyén. Az Index állításaira és dokumentumaira Karácsony Gergely szokás szerint egy Facebook-posztban reagált: „Az ingatlan értékesítéséről semmilyen döntés nem született, arra nem keres vevőt a fővárosi önkormányzat”.
De eközben az Index birtokában van egy szerződés, amelyben valakik megbíztak egy ingatlanközvetítőt, hogy keressen vevőt Budapest egyik legértékesebb ingatlanára...
A dokumentum szerint a Beák és Társa Ingatlanközvetítő Kft. az a cég, amelyet megbíztak az ügylet lebonyolításával. A szerződésben rögzítették: 1 millió 150 ezer euró, azaz több mint 400 millió forint tanácsadói díj járna az ingatlanközvetítésért annak a cégnek, amelynek tulajdonosa Beák Attila Endre, aki ismert név az ingatlanközvetítői szakmában, és a Magyar Ingatlanszövetség (Maisz) elnökségének is tagja. Beák Attila onnan is ismert, hogy még 2009-ben az ő közreműködésével adták el a hírhedt pártszékházat az egykori Köztársaság téren, ma II. János Pál pápa téren. Az Index birtokába került szerződés szerint a Városháza vételára 100 millió euró plusz áfa lenne, ami meghaladja a 40 milliárd forintot.
A szerződés melléklete szerint a beruházó építhetne egy 1500 férőhelyes, 3 szintes mélygarázst, és 30 ezer négyzetméterrel ki is bővíthetné a Városháza hatalmas épületét. Példákat is felsoroltak a hasznosítási lehetőségekre: többek között irodák, üzletek, bankcenter és szálláshely is kialakítható lenne a jelenlegi Városháza helyén, és segítséget ígérnek az építési engedélyek megszerzésében is... Mindezt egy műemlékvédelem alatt álló épület átalakításával, egy olyan területen, amely világörökségi övezetben fekszik, és egy kiemelten védett régészeti lelőhely, a régi városfal húzódik keresztül rajta…
Karácsony Gergely főpolgármester Facebook-posztban reagált. Egyebek mellett azt írja: „Ingatlanközvetítőt a fővárosi önkormányzat nem alkalmaz ingatlanok értékesítésénél, azokat a saját, százszázalékos tulajdonú vagyonkezelője bonyolítja le…. Sem döntés nem született a városháza értékesítéséről, de annak érdekében lépéseket sem tett a fővárosi önkormányzat, így arra megbízást sem adott. Minden más hazugság. Azért pedig feljelentést teszek, hogy kiderüljön: keltette-e valaki alaptalanul azt a látszatot, hogy árulhatja a Városházát.”
Belső vizsgálatot vár az ügyben Niedermüller Péter, Erzsébetváros DK-s polgármestere. „Meg vagyok róla győződve, hogy a főpolgármester nem tehet mást, mint hogy belső vizsgálatot indít. Ha ugyanis csalás miatt feljelentést tesz, ezt alaposan meg kell indokolnia, különben a nyomozó hatóság visszautasítja. Tehát biztos vagyok benne, hogy sokirányú vizsgálódás fog folyni, amit helyesnek is tartok, hiszen akármi is ennek a történetnek a végkifejlete, ez azért egy súlyos ügy” – fejtette ki Niedermüller.
A fő kérdés az, hogy Karácsony Gergely tud-e valamit, csak eltitkolja, vagy pedig nem tud semmit arról, hogy ki és mit kavar a háta mögött a Városházán? Egyik verzió rosszabb, mint a másik… Aztán persze nagy kérdés az is, hogy ki a fővárosi önkormányzatnál igen bennfentesnek tűnő rejtélyes megbízó, aki láthatólag mindent infót tud az épületről, és hogy milyen baloldali üzleti körök állhatnak a háttérben. Az ügy ott tart, hogy Karácsony feljelent, DK-s kebelbarátja, Niedermüller Péter pedig azonnali vizsgálatot sürget – hátha hamarosan valami kiderül...
Ki a titokzatos megbízó?
A szerződésben megbízóként a Berki Zsolt tulajdonában lévő Northern Rock Kft. szerepel, amely láthatóan részletes ismeretekkel rendelkezik az épületről, valamint az önkormányzatnál meglévő jó kapcsolataira célozgat. A Northern Rock Kft.-t 2019 szeptemberében – nem sokkal Karácsony Gergely budapesti választási győzelme előtt – alapították hárommillió forint jegyzett tőkével. Az Index információi szerint idén júliusban a cégbíróság eltiltotta a kft.-t a további működéstől, így hivatalból törlési eljárás alatt áll. A tulajdonosa, a szerződést is aláíró Berki Zsolt neve hírhedt: az Infopark-ügyben volt érintett. Ő volt az, aki társaival feljelentette a baloldali vállalkozó Leisztinger Tamást, Tüttő Kata jelenlegi főpolgármester-helyettes volt élettársát azzal, hogy megzsarolta őket. Az ügyből lapinformációk szerint később önbíráskodási ügy lett, majd az eljárást végül 2013-ban megszüntették.
Karácsony-káosz: rengeteg a botrányos szerződés
Az elmúlt két évet rengeteg botrány kísérte a Városházán. A nagyberuházások a késlekedés miatt rengeteget csúsztak, emiatt van dugó a városban. De nemcsak csúsztak, hanem drágábbak is lettek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre