Fontos változás, hogy immár vissza lehet vonni a nyugdíjigénylési kérelmet, ha valaki nem ért egyet a hivatal határozatával, az abban szereplő nyugdíjösszeggel!
Július 1-jétől fontos változások történtek nyugdíjügyben. Az egyik, hogy visszavonható 15 napon belül a nyugdíjigénylésünk, és az is fontos, hogy minden nyugdíjbiztosítási ellátás illetékmentessé vált. Néhány egyéb adminisztratív és számolási változás is történt július 1-jével, érdemes szakembernél tájékozódni. A gyorsan változó jogszabályok miatt nem érdemes információfoszlányokra, feltevésekre alapozott nyugdíjigényt beadni, hiszen ezzel életünk végéig szóló döntést hozunk.
A hivatal célja, hogy nyugdíjba vonuláskor az igénylőnek a jogerős határozatban elismert szolgálati idő és béradatok alapján kerüljön megállapításra a nyugdíjának összege.
Ahogy nincs két egyforma ember, egyforma életpálya és két egyforma összegű nyugdíj sem, ebből adódóan, számos kérdés merülhet/merül fel a nyugdíj előtt állókban.
Az ügyfeleinktől nap mint nap kapjuk a kérdéseket: Melyik a legmegfelelőbb időpont a nyugdíjba vonulásra? Mi alapján számolják ki a várható nyugdíjam összegét? Mennyi lesz a megállapított nyugdíjam összege? Mire kell kiemelten figyelnem a nyugdíjigénylést megelőzően?
Sok érintett az adategyeztetés során szembesül azzal, hogy munkáltatója nem teljesítette az adatszolgáltatást, nem jelentette be, és vélelmezhetően nem fizette be utána a jogszabályban előírt nyugdíjjárulékot. Ilyenkor ezt az igénylőnek kell bizonyítania! Ha a nyugdíjigénylés során kezdődik a kieső évek és a hiányzó éves kereseti adatok tisztázása, az meghosszabbítja a nyugdíj-megállapítás folyamatát.
Most egy jelentős változás lépett életbe: az igénylő az általa előterjesztett nyugdíjkérelmet – a hivatal által hozott határozat ismeretében ha a határozatban szereplő nyugdíjösszeggel nem értve egyet – 15 napon belül visszavonhatja.
A nyugdíjigénylés összetett, és az átlagember számára bonyolult ügyintézési folyamatra épül, sok esetben nehézséggel jár, mivel az igénylő számára szinte átláthatatlan. Ezért javaslom mindenkinek, hogy mielőtt belevág a nyugdíjigénylés folyamatába, vegye igénybe szakember segítségét és számoltassa ki a várható nyugdíj összegét! Még akkor is ajánlott ez, ha az igénylő külföldön él.
Vigyázat, továbbra sincs fellebbezési jog a nyugdíj-megállapító határozat tartalmára!
Ha az adategyeztető határozat tartalma szerint az elismert szolgálati időt jogszabálysértően állapították meg, és a határozatot a Törvényszék még nem bírálta felül, úgy a megállapítás során felmerült új tényekre vagy körülményekre való tekintettel újraszámítás kérhető. Fontos, hogy a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset figyelembevételénél alkalmazni kell azt a szabályt, amely előírja, hogy a járulékfizetés alsó határa a minimálbér 30%-a.
Ez azt jelenti, hogy a nyugdíj összegszerű megállapításánál csak akkor szerez a biztosított szolgálati időt, ha a jogszabályban meghatározott százalékos mértékű összeg után a járulékok fizetése megtörtént. Az öregségi nyugdíj minimumösszege nem változott, továbbra is 28 500 Ft maradt.
Tudja, hogy mekkora összegű nyugdíjra számíthat, és mikor milyen feltételek alapján élhet a nyugdíjba vonulás lehetőségével? Kérjen, szerezzen információt! Érdemes időben felkészülni a nyugdíjasévekre, hiszen a nyugdíjba vonulás a további életére kiható döntés, amely nagymértékben meghatározza a hátralévő életének életszínvonalát.
Ha önnek van szolgálati időt megállapító határozata, úgy lehetősége nyílik előzetes nyugdíjszámításra, így a nyugdíjigénylés előtt tájékozódhat a várható nyugdíj összegéről.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre