Három új csípőszúnyogfaj is felbukkant hazánkban, amelyek a klímaváltozás miatt terjeszkednek Ázsia felől. Mind a három komoly veszélyt jelent, mivel súlyos betegségeket terjesztenek.
Az ázsiai tigrisszúnyog könnyen felismerhető csíkos mintázatáról. Testét fekete alapon hófehér vagy ezüst foltok, csíkok díszítik. Nemcsak az embert, az állatokat is megcsípi, ezért nagy veszélyt jelent az állatról emberre történő kórokozók átvitelében. Olyan betegségeket terjeszt, mint a dengue-láz, a sárgaláz, a nyugat-nílusi láz, valamint a japán encephalitis vírus.
A koreai szúnyog teste barnás színű, és sárgás-arany színű vonal díszíti testét. A rovarok gyakran fertőzöttek a japán agyvelőgyulladást okozó vírussal, valamint az elefántiázist okozó Filarioidea típusú parazita fonálférgekkel. Ezek mellett képes terjeszteni a kutyák szív- és bőrférgességéért felelős fonálférgeket is.
A japán bozótszúnyog nagyobb testű mint a tigris vagy a koreai. A hat milliméter hosszú testüket fekete, világos és sötétbarna pikkelyek díszítik. Képes a nyugat-nílusi vírus, japán encephalitis, a Chikungunya vírus, a sárgaláz és a Dengue vírusának a terjesztésére is. Tojásainak tűrőképessége nagyon nagy, és kevés vízben is sokáig megmaradnak.
Érdemes fokozottan figyelni városi környezetben a gumiabroncsokra, madáritatókra, temetők sírvázaira és az esővízgyűjtő tartályokra, ahol könnyen szaporodik. Ha ezeket a veszélyes fajokat látod, az Ökológiai Kutatóközpont a szunyogmonitor.hu weboldalán tehetsz fényképes bejelentést. Ugyanitt megnézheted a térképen az ez idáig beérkezett 1837 lakossági észlelés pontos helyét is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre