Maszk a mikroszkóp alatt: igazi csoda, ez véd minket több mint egy éve - Fotók!

Ahhoz, hogy megértsük, mi hogyan működik, néha közelebbről kell szemügyre venni a dolgokat, ez hatványozottan igaz a láthatatlan ellenségekre: járványokra, baktériumokra, és az ellenük védekezésképpen használt eszközökre. Sok vita folyik arról a mai napig, hogy milyen maszk a leghatékonyabb a koronavírus ellen, ezért tudósok közelről megvizsgálták őket. Nagyon közelről.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.03.25.
koronavírus

Egy kutatócsapat különleges megközelítésből vizsgálta meg azokat a textíliákat, orvosi és légszűrős maszkokat, amik a koronavírus-járvány kezdete óta védik vagy olykor nem védik az embereket a Covid-19-fertőzéstől. Ezek a száj- vagy arcmaszkok úgy működnek, hogy kiszűrik a viselője által kilélegzett vírussal telített cseppeket, amit egy fertőzött személy kilélegez, de ugyanakkor a kívülről érkező levegőt szűrve is némi védelmet nyújt. A tudósok azt akarták megfejteni, hogy mégis mitől nyújt nagyobb védelmet az egyik anyag és mitől nyújt kevesebbet egy másik.

A kutatás eredményei arra következtetnek, hogy a pamutból készült textíliák jobban teljesítenek a műszálas maszkokkal szemben, még abban az esetben is, ha érintkezik az ember lehelete által létrehozott nedvességgel - számoltak be a tanulmányról.

A kutatócsapat egyik tagja, Edward Vicenzi egy elektronmikroszkóp alatt is megvizsgálta a szöveteket, az eredmény pedig ámulatba ejtő képeket eredményezett.

Az első képen egy poliészterből készül maszk látható. A poliészterek jó elektromos- és hőszigetelő képességekkel rendelkező, hőre lágyuló műanyagok. A molekulái rendkívül hosszú (akár több ezer atomból álló) úgynevezett polimerláncot alkotnak, melyek egymásba gabalyodva adják az anyag szerkezetét. A fotó jobb alsó sarkában látható vonalzó 125 mikrométernek felel meg.

(Fotó: REUTERS)

A következő kép egy pamuttextil szájmaszk keresztmetszeti képét mutatja be, ilyen és ehhez hasonló képekkel vizsgálták a maszkok vastagságát, ami ugyancsak nagy szerepet játszik a mikroszkopikus szemcsék és cseppek kiszűrésében. A méretarány az előző képpel azonos.

(Fotó: REUTERS)

A lenti képen egymás mellett látható egy textil (balra) és egy műszálas (jobbra) maszk szerkezete. Jól megfigyelhető, hogy míg a textil szerkezete egy kaotikus összevisszaság, a poliészter rendezetten és szorosan kapcsolódik egymáshoz. A kutatók szerint a textil összevisszasága jobban meggátolja a cseppek átjutását, mert nagyobb eséllyel akadnak bele a szálakba.

(Fotó: REUTERS)

A kutatók még ennél is tovább mentek, az anyagokat még tüzetesebben és még közelebbről is megvizsgálták. Ezekről tanúskodnak az alábbi képek:

(Fotó: REUTERS)
(Fotó: REUTERS)
(Fotó: REUTERS)
(Fotó: REUTERS)
(Fotó: REUTERS)

Mindent egybevetve sosem lehetünk teljesen biztosak a védelemben, amikor egy ilyen alattomos, láthatatlan ellenséggel harcolunk, de a Magyarországon is folyamatosan zajló védőoltások beadása véget vethet a küzdelemnek.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.