Varsó és Budapest a német soros EU-elnökség új javaslataira vár

Lengyelország és Magyarország az Európai Unió német soros elnökségének új javaslataira vár az uniós költségvetési csomag kapcsán - jelentette ki Piotr Müller lengyel kormányszóvivő hétfőn.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2020.12.01.
jogállamiság

A másfél órán át tartó egyeztetést követően Müller a két kormányfő múlt heti budapesti közös nyilatkozatára utalva közölte: „a lengyel és a magyar álláspont világos”. A szóvivő szerint az uniós költségvetés kapcsán lehetséges az új megállapodás, ennek viszont összhangban kell lennie az uniós alapszerződéssel, a júliusi EU-csúcs záró következtetéseivel.

A budapesti nyilatkozatban Orbán Viktor és Matesusz Morawiecki kilátásba helyezte, hogy szükség esetén kész megvétózni a költségvetési csomagot.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfõ (j) megbeszélést folytat Varsóban Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Újságírói kérdésre válaszolva Müller azon meggyőződésének adott hangot, hogy az uniós partnerek érdekeltek a költségvetési csomag gyors elfogadásában, ezért készek lesznek majd lemondani minden, a költségvetési eljárással össze nem függő elemről, amilyen - mint a szóvivő mondta - a jelenleg javasolt feltételrendszer.

Egy jogszerű mechanizmust kellene bevezetni, pontosítva a költségvetéshez fűződő kérdésköröket, például a pénzügyi eszközök törvényes kiadásának ellenőrzése, az esetleges korrupció tekintetében - fejtette ki Müller.

Az így felfogott javaslatokat Lengyelország támogatná” - erősítette meg a szóvivő. Mateusz Morawiecki kormányfő korábban hasonló értelemben nyilatkozott.

Azon kérdésre válaszolva, a lengyel-magyar vétó kapcsán alakul-e valamiféle szélesebb tagállami koalíció, Müller aláhúzta: az alapszerződésből eredő vétójog alkalmazásához nincs szükség arra, hogy több ország is vétózzon.

Hozzáfűzte: Varsó próbálja meggyőzni uniós partnereit arról, hogy „a jogállamiság önkényes értékelése” minden tagállamra veszélyes, és a jövőben „lényegében az EU dezintegrációjához vezethet”. „Az erős, de az alapszerződésekben rögzített hatáskörre korlátozódó EU-nak vagyunk hívei” - húzta alá a szóvivő.

Bejelentette: a költségvetési csomagról Morawiecki kedden videokonferencia formájában az Európai Tanács elnökével, Charles Michellel, valamint egyes uniós tagállamok miniszterelnökeivel egyeztet.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás