A kormány többféleképpen is támogatja a családokat - mondta a családokért felelős tárca nélküli miniszter egy Facebook-beszélgetésen, Novák Katalin példaként a babaváró támogatást említette, amelyet az alacsonyabb fizetésű fiatal párok is felvehetnek saját forrás, önerő nélkül is.
Novák Katalin Böszörményi-Nagy Gergellyel, a Brain Bar alapítójával folytatott élő stúdióbeszélgetést a közösségi oldalon, ahol nézői kérdésekre is válaszolt.
Elmondta, egyes családtámogatási formák megismertetése az érintettekkel még nem tökéletes, ezért is hozták létre a csalad.hu oldalt, ahol a legegyszerűbb módon igyekeznek bemutatni az egyes támogatási formákat.
Arra a kérdésre, hogy a koronavírus-járvány idején miért nem adnak közvetlen pénzügyi juttatást a gyereket nevelő családoknak, a miniszter arra emlékeztetett, hogy két és félszer akkora összeg van a költségvetésben a családok támogatására, mint tíz évvel korábban. A legújabb támogatási formák közül a csecsemőgondozási díj (csed) júliusi - a bruttó bér száz százalékéra történő - emelését és a januárban induló, 3 millió forintos lakásfelújítási támogatást emelte, ki, ezek szerinte „elég direkt” támogatást jelentenek.
Novák Katalin arról is beszélt, hogy a javuló demográfiai mutatók - például a házasságkötések számának növekedése vagy a gyermekvállalási kedv javulása - egy négy évtizede tartó negatív folyamat változását jelzik.
A miniszter fontos kérdésnek nevezte, hogy a már gyermeket nevelő családok jóléte hogyan alakul, mennyi plusz teher, kiadás éri őket. Ezért azon is dolgoznak, hogy Magyarországon ne jelentsen anyagi értelemben hátrányt az, ha valaki gyereket vállal - hangoztatta a miniszter az online beszélgetésen.
Novák Katalin közölte azt is, hogy nem tervezik az abortusz szabályozásának megváltoztatását, ez egyáltalán nincs napirenden. A miniszter azt mondta, nem a szabályozás megváltoztatásában hisz, hanem „a józan ész diadalában”. Utalt arra, hogy a tudomány fejlődésének köszönhetően ma már egyre többet lehet tudni a magzat méhen belüli életéről, és ez szerinte idővel hozzájárulhat ahhoz, hogy a méhen belüli életet jobban tiszteljék.
Milyen alternatívát tudnak nyújtani az abortusz előtt álló nőknek, hogy inkább mégis megtartsák a gyermeküket - tették fel neki kommentben a kérdést. Erre azt válaszolta, hogy egyházi és alapítványi szervezetek segítenek a nehéz helyzetbe került kismamáknak, a családvédelmi szolgálatok munkatársai pedig egy-egy elbeszélgetéssel tudják segíteni az anya döntésének megszületését. Talán ennek is köszönhető, hogy az elmúlt tíz évben harminc százalékkal csökkent az abortuszok száma - tette hozzá.
Közölte, lehetnek ugyanakkor olyan élethelyzetek, amikor az anyák vagy nem tudnak a segítség lehetőségéről, vagy nem jutnak hozzá. Jelezte, ezzel kapcsolatban van még feladata.
A Brain Bar „jövőfesztivált” - amelynek rendezvényein a jövőt érintő legfontosabb kérdésekre keresnek választ szakemberek és döntéshozók részvételével - Böszörményi-Nagy Gergely üzletember alapította 2015-ben.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre