A koronavírus-járvány második hullámának egyértelműen a hatékony vakcinák megjelenése vethet véget, most egy bizakodásra okod adó oltásról adtak hírt.
A Moderna nevű vállalat hétfőn bejelentette, hogy az adatok előzetes elemzése alapján eddig 94,5 százalékos hatékonyságúnak bizonyult az általuk fejlesztett koronavírus-vakcina.
Múlt héten a Pfizer nevű gyógyszercég jelentette be, hogy az ő vakcinájuk fázis 3 tesztjei során 90 százalékos hatékonyságot mutatott, vagyis egyre biztatóbb eredmények érkeznek a COVID-19 elleni harcban.
A Moderna tesztjein több mint 30 ezer önkéntes vett részt és azok közül, akik két dózis vakcinát kaptak, mindössze öt résztvevő kapta el a koronavírust és lett tüneteket mutató beteg. Ezzel szemben az amerikai egészégügyi intézet független adatellenőrző bizottsága szerint a placebóval beoltott önkéntesek közül 90 fő betegedett meg.
Ez mindannyiunknak reményt ad, hogy a vakcina képes lesz megállítani a világjárványt, és visszatérhetünk a régi életünkhöz
– idézi a BBC Dr. Stephen Hoget, a Moderna elnökét.
Amennyiben a további vizsgálatok is igazolják hatékonyságát, akkor a Pfizer és a Moderna oltása nagyon hamar megkaphatja a szükséges engedélyeket, és már az év vége előtt elkezdődhet a vakcinák szélesebb körű használata. A Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett vakcinából idén várhatóan 50 millió adag készül, a Moderna pedig 20 milliót gyárt kizárólag az amerikai piacra.
A kutatás természetesen folytatódik, és a Moderna szerint ez a magas hatékonysági mutató még változhat, ahogy haladnak előre a teszteléssel, illetve azt sem lehet még tudni, mennyi ideig tart a kialakuló védettség a vírus ellen. A vakcina mellékhatásaként említették a fáradtságot, az izomfájdalmat, és fájdalmat az oltás körül a második dózis beadása után.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre