Egyik életveszélyes helyzet követi a másikat, pedig van megoldás.
A fővárosi kerékpáros közlekedés fellendülése ráirányította a figyelmet arra, hogy a szervezetlenség és a KRESZ ismeretének hiánya vagy a szabályok be nem tartása balesetveszélyes helyzeteket teremt. A Ripost Révész Máriuszt, az aktív Magyarországért felelős kormánybiztost kérdezte a megoldási lehetőségekről.
− A kutatások azt mutatják, hogy a biciklivel közlekedők 70-80 százalékának van jogosítványa. Sajnos a közlekedési kultúránk ilyen, az autóból a biciklisek szabálytalanságát vesszük észre, kerékpárosként pedig az autósok hibáit látjuk vagy próbáljuk túlélni. Felesleges egymásra mutogatni. Tavaly több mint 900 embert gázoltak el a zebrán, a Margitszigeten elütötték a gyorskorcsolyaválogatottat, nem adták meg az elsőbbséget Fetter Erik kerékpárversenyzőnek, aki csigolyatörést szenvedett, január-februárban 8 halálos gyalogosgázolás történt Budapesten, a vizsgálatok szerint minden esetben a gyalogosok hibáztak. A közlekedési “kultúránk” következménye, hogy közlekedési balesetben évente 100-150 emberrel többen halnak meg nálunk az uniós átlaghoz képest − foglalta össze kendőzetlenül a kormánybiztos a rideg valóságot.
Pont ezért, fontosnak nevezte, hogy már gyermekkorban elkezdjük a KRESZ és a közlekedési kultúra tanítását. Hozzátette, függetlenül attól, hogy valaki gyalog, kerékpárral vagy autóval, esetleg más eszközzel közlekedik, szüksége van a KRESZ ismeretére.
− Ezért szakmai és civil szervezetek bevonásával elkészítettük a Közlekedési Kisokost, amit minden negyedik osztályos megkap immár 3 éve. Egy 12 éves gyerek kimehet a főútra is biciklivel, fontos, hogy ismerje a szabályokat, hogy biztonságosan közlekedhessen. Az képtelenség, hogy egy forgalomban közlekedő gyereknek ne legyen KRESZ-tudása! Ez a füzet összefoglalja a gyalogos és biciklis közlekedés alapjait, a közlekedési táblákat, felhívja a figyelmet a veszélyekre, és bemutatja a kulturált közlekedés íratlan szabályait is.
Szeretnék, hogy az idei tanévben a 4., 5. és 6. osztályos gyerekek tegyenek közlekedési alapvizsgát.
− A Tudáspróba kérdései is ki vannak dolgozva. Az utolsó egyeztetésen az az elképzelés fogalmazódott meg, hogy február végén online formában az iskolában vizsgázzanak a gyerekek. A negyedikesek novemberben kapják meg a könyvet, a kérdések készen vannak, az e-krétában letölthetők, fel lehet készülni. Ha valakinek véletlenül nem sikerül, akkor márciusban vagy áprilisban.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre