Ma lenne 80 éves a magyar Elvis. Az egész ország megemlékezik Komár László évfordulójáról.
Tizenkét évvel ezelőtt hunyt el, ma lenne 80 éves Komár László. A legendás énekes utolsó időszakában kórházi ápolásra szorult súlyos, gyógyíthatatlan betegsége miatt. Később hazaengedték ugyan, de 2012. október 17-én reggel, otthonában elhunyt. November 6-án temették az Új köztemetőben, nagyszámú kollégája és rajongója részvételével, kívánságára rózsaszín Cadillackel kísérték utolsó útjára.
A rock and roll magyarországi meghonosítói között kiemelkedő szerepet töltött be Komár László, több mint öt évtizedig a műfaj elkötelezettje és emblematikus képviselője volt, több millió hanghordozó örökítette meg a munkásságát. A legendás Scampoló együttestől az első magyar Táncdalfesztiválon át, az 1981-ben megjelent első önálló nagylemezéig, olyan ismert dalok, mint a Táncoló fekete lakkcipők, a Húsz év múlva, No Miss, a Fehér Hold, számos sláger és fülbemászó dallam előadója volt. A Komár László által képviselt műfaj a nyugati könnyűzenei kultúra hatásaként a hatvanas években indult, ezek alapján alakult ki a sajátos magyar zenei hangzás. Az eredeti gyökerek azonban mindmáig élnek a dalokban, köszönhetően azoknak az alkotóknak és előadóknak, akik nem csupán interpretálták a nyugati kultúrát, hanem hozzátettek a dallamokhoz és a szövegekhez. A legenda munkásságát G. Németh György – az énekes egyik legjobb bartája – javasolta életműdíjjal ismerték el, az összes zenei kiadványát gondozó Hungaroton Lemezkiadó saját halottjának tekintette. Az egyházi keretekben sorra kerülő gyászszertartáson pályatársai közül – mások mellett – a legtöbb számot alkotott komponistája Nagy Tibor Magnus, valamint pályatársai közül Szikora Róbert, Presser Gábor, Benkő László, Som Lajos, tisztelői közül Ómolnár Miklós, Hajdú Péter, Oszfolk Sándor és még nagyon sokan, mintegy háromezren személyesen búcsúztak a legendás énekestől. Utolsó útjára – kérésének megfelelően – egy hetvenes évekbeli Cadillac gyászautóban került sor.
A legendás zenész 1944. november 28-án született Adásztevelen. 1962-től a Scampolo, majd a Dogs együttes tagja volt. 1966-ban részt vett a Táncdalfesztiválon, majd az Atlas, a Bergendy, a Non-Stop és a Szemek, Szájak, Szívek együttes énekese. 1977-ben jelent meg Sprint című albuma, 1981-ben pedig az első nagylemeze Pepita néven, melyet számos követett. Dalai rock and roll és balladisztikus, romantikus stílusúak, a magyar Elvis Presley-nek is nevezik. Életének utolsó születésnapján az énekest levélben köszöntötte Tarlós István főpolgármester, aki felidézte: közös ügyük volt, hogy az 1956-os forradalmat támogató Elvis Presley-ről közterületet nevezzenek el Budapesten, és ez meg is valósult. Több mint 3 millió lemeze, CD-je, kazettája jelent meg. Legnépszerűbb slágerei voltak – egyebek mellett – a Postakocsi, a Mondd kis kócos, a No Miss. A legtöbb dalát komponáló zeneszerzője, Nagy Tibor Magnus írta legutolsó nagylemezének számait is, amelynek megjelenésekor mindketten, 2011-ben zenei kiadójától életműdíjat kaptak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre