Mindenkinek leesett tőlük az álla. Milák Kristóf és a társai: ők szerezték a legkellemesebb meglepetéseket a magyar sportrajongóknak a 2024-es párizsi olimpián.
A párizsi olimpia legkellemesebb magyar meglepetéseiről pillanatok alatt minden más összeállításnál nagyobb vita alakult ki szerkesztőségünkben. Hogy végül három aranyérmesünket emeljük ki, azt a véges terjedelem és az indokolja, hogy már az ötkarikás győzteseink között bőven akadtak olyanok, akikre ilyen vagy olyan okból nem számítottunk. Vagy éppen nem úgy számítottunk a diadalukra, ahogy végül sikerült nekik. Ilyen volt a nagyközönség számára jóformán a semmiből előbukkant, és az egész országot elvarázsoló Márton Viviána, a kis híján az olimpiáról lemaradt, mégis az élen végzett Gulyás Michelle – és bár a csúcsra ért úszóink közül Kós Hubert ünnepelhette Párizsban az első ötkarikás aranyát, a zaklatott felkészülése után a fő számában lehajrázott Milák Kristóf.
Az áprilisi országos bajnokságig egy éven át nem versenyzett, sőt hónapokig az edzője, Virth Balázs és Sós Csaba szövetségi kapitány sem tudta pontosan, hol van és hogyan edz Milák Kristóf. A vésztjósló hírek és az információk híján születő találgatások, pletykák hallatán még azok is aggódtak érte az olimpia lőtt, akik addig úgy vélték: az óriási fölénnyel uralt 200 méteres pillangóúszást félgőzzel is megnyeri. Ehhez képest, noha a játékokat megelőző viadalokon biztató formát mutatott, de a címvédőként várt fő száma utolsó hosszán felülmúlta őt a hazaiak szupersztárja, Léon Marchand.
Aztán Milák akkor villantotta meg a zsenialitását, amikor tán kevesebben számítottak rá: az elvileg „gyengébbik” távján, 100 pillangón, amelyen 2021-ben, a tokiói olimpián meg kellett elégednie az ezüsttel az amerikai Caeleb Dressel mögött. Most viszont két kanadai riválist (Joshua Liendót és Ilya Kharunt) megelőzve megszerezte pályafutása második olimpiai bajnoki címét!
Ezzel a káprázatos diadallal a 24 éves Milák Kristóf a nehéz felkészülése dacára is a legeredményesebb férfi sportolónk lett a párizsi játékokon. Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás után a harmadik úszónkként tudott két különböző olimpián is aranyérmet nyerni.
A 18 éves magyar taekwondózó a kadét, ifjúsági és junior- Európa-bajnoki címei ellenére nem csak azért volt „ismeretlen” a honi sportkedvelők számára, mert Tenerifén született és Madridban él. Miként ikertestvére, a tavaly világbajnoki aranyérmet nyert Márton Luana is, aki ezúttal csak szurkolóként segítette őt a nézőtérről.
Ahogy Viviana a 67 kg-os súlycsoportban sorra múlta felül az ellenfeleit, majd nyilatkozott a maga utánozhatatlan stílusában, úgy tanultunk bele a sportága szabályaiba. Az ő nevét pedig nem akárkik tanulták meg egy életre: a nyolcaddöntőben a kétszeres olimpiai bronzérmes Ruth Gbagbit, az elődöntőben az első helyen kiemelt, 2022-es világbajnok belga Sarah Chaârit búcsúztatta, a döntőben pedig a szerb világbajnoki ezüstérmes Aleksandra Perisics legyőzésével szerezte meg az olimpiai bajnoki címet taekwondóban.
Sporttörténelmi győzelem volt, hiszen ez volt Magyarország első olimpiai aranya a sportágban.
Az olimpia zárónapján az a Gulyás Michelle gondoskodott a slusszpoénról, aki kis híján el sem indult az ötkarikás játékokon. Pedig a felnőttek között Európa- és világbajnokságokon már ezüst- és bronzérmeket nyert, 24 éves öttusázót a gyengébb nyári eredményei alapján Martinek János szövetségi kapitány ki sem vitte volna az Párizsba. A végül 4. helyen végzett Guzi Blanka mellett Erdős Rita lett volna a másik induló, ám a szakszövetség elnöksége közbelépett: Balogh Gábor elnök javaslatára titkos szavazás döntött, Michelle így került az utazók közé.
A civilben rendőrnyomozóként végzett Gulyás Michelle-t az olimpiai sikere után hadnagyból főhadnaggyá léptették elő.
A párizsi olimpián 20 sportágban 178 sportolónk képviselte Magyarországot. Összesen 19 érmet (6-6 aranyat és bronzot, illetve 7 ezüstöt) szereztek, és az éremtáblázat előkelő 14. helyén végeztek. A kellemes meglepetést szerző sportolók között volt számos érmesünk és pontszerzőnk is. Az első aranyát nyert úszótól, Kós Huberttől a szintén olimpiai bajnok férfi párbajtőrcsapaton át a sportolövő Major Veronikáig, a nyíltvízi úszó Betlehem Dávidig vagy éppen a párbajtőröző Muhari Eszterig és a Csipes Tamara vezérelte kajakozókig; a szenzációs dobogós helyekről épphogy lemaradt kerékpárversenyzőktól, Valter Attilától és Vas Kata Blankától, a 100 méteres gyorsúszásban egyetlen századmásodperc hátránnyal negyedik Németh Nándoron keresztül, Hámori Luca és Kovács Richárd ötödik helyezett bokszolókig, és még hosszasan folytatható a lista. Szinte lehetetlen lenne a teljesség igényével felsorolni mindenkit, kivált azokkal együtt, akik nem meglepetést okoztak, hanem „csak” beváltották a hozzájuk fűzött reményeinket.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre