Ez már a jövő: megtermeszthetjük a saját asztalunkat

Jelentős mérföldkőhöz érkeztek a kutatók: az újfajta „növénnyel” a környezetet is védhetjük, és a pazarlástól sem kell tartanunk.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.03.15.
a jövő bútora

Az utóbbi években a tudomány öles léptekkel halad a fenntartható fejlődés felé: a 3D-s nyomtatást követte a laboratóriumi körülmények között előállított műhús – hamarosan pedig már a bútorok előállításához fakivágásra sem lesz szükség, ugyanis széket vagy éppen asztalt is termeszthetünk.

Az új korszak mögött a Massachusettsi Technológiai Intézet (MIT) kutatói állnak, akik a növényekéhez hasonló szöveteket állítottak elő laboratóriumaikban. Ugyan a felfedezés még gyerekcipőben jár, a szakemberek azt várják tőle, hogy a közeljövőben már nem kell fákat kivágni, vagy növényeket évekig növeszteni annak érdekében, hogy aztán élelmiszerként, energiaforrásként vagy fogyasztási cikkek összetevőiként használhassuk őket.

„Ha szeretnél egy asztalt, akkor csak meg kell termesztened az asztalodat” – festette fel a hihetetlennek tűnő jövőképet Luis Fernando Velasquez-García, az MIT tudósa.

 

(Fotó: Pixabay)

A tanulmány vezető szerzője, Ashley Beckwith elmondta, hogy bár a természetes anyagokból készült termékek a megújulóságuk miatt elég népszerűek és környezettudatosnak is tűnnek, azonban az előállításukhoz valójában jelentős területeket kell művelés alá vonni ültetéssel vagy vetéssel, és az évek során kifejlődő, majd levágott növénynek csak egy része kerül hasznosításra, a többit elégetik vagy kidobják. Ez a folyamat nemcsak pazarlással és sok idővel jár, de még a Föld klímáját is megterheli, valamint erdőirtást, a biodiverzitás megfogyatkozását, a szükségesnél nagyobb vízhasználatot vagy a vizek szennyezését vonja maga után.

Ezzel szemben a laborban előállított növényi szövetek teljes egészében felhasználhatóak, ugyanis csak olyan részeket teremtenének elő ezzel a módszerrel, amire szükség van. Nincs szükségük nagy földterületre, napfényre vagy sok vízre, így időjárási viszonyoktól függetlenül bárhol, bármikor előállíthatóvá válnak.

 

(Fotó: Pixabay)

A kutatók a szövetet táptalaj és napfény nélkül termesztették: a rézvirág (Zinnia) leveleiből élő sejteket vontak ki, majd folyékony, zselés tápanyagban hormonok hozzáadásával tenyésztették ki őket. A két hormonféle megfelelő adagolásával elérték, hogy a sejtek lignint termeljenek – ez a fehérje adja a növények fás tömörségét, erejét. A szakemberek az adagok változtatásával még azt is el tudják érni ezeknél a sejteknél, hogy egy adott formában nőjenek – tehát már rögtön asztal vagy szék alakú növénnyé is válhatnak, fűrészelés-faragás nélkül. Azt azonban hozzáteszik: addig még nagyon sok munka vár rájuk, míg ezt a felfedezést biztonságossá, sokszorosíthatóvá és világszinten kihasználhatóvá tudják tenni. De ha a kutatások ebben az ütemben haladnak tovább, néhány év múlva már akár a saját ágyunk is kifejlődhet ezekből a sejtekből.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.