A 15-25 éves fiatalok által használt kifejezések nagy része teljesen értelmetlennek tűnhet egy laikus negyvenes számára. Mivel az élő, beszélt nyelv folyamatosan változik, ezért lehetséges az, hogy akár az egymás után következő generációk sem mindig értik meg egymást.
A szlengszavak használata évtizedek óta a nyelvünk része. A mai világban egyre több olyan kifejezést használunk, amelyet külföldi szavakból vettünk át, vagy az internethasználata közben ragadtak meg a köznyelvben. A tinédzserek a neten szörfölve, rengeteg külföldi közszereplő, vagy influenszer szóhasználatát építik be a bázisnyelvükbe.
Fiatal és fiatal szókincse között is lehet különbség, hiszen a különböző közösségek belső jelrendszere, kommunikációja más jelentéstartalommal töltheti meg ugyanazt a kifejezést. A szleng ugyanis egy olyan csoportnyelv, amely sok időt együtt töltő, hasonló életkorú, vagy érdeklődési körű csoportokban születik, és fontos társas szerepet tölt be ezekben a közösségekben. Erősíti az összetartozás érzését, és elkülöníti a közösséget a többiektől.
A szlengszavakat nem tanácsos közösségen kívüliként bevetni, hiszen az idősebbek a régi szófordulatokat alkalmazzák inkább, és nagyon kínos tud lenni, amikor azzal próbálják fiatalabbnak, menőbbnek mutatni magukat, hogy felveszik a kamaszok szóhasználatát. Röpke egy év elteltével is változik már a trend, és amit tavaly még menő volt mondani, idén lehet, hogy már cringe. Nézzük, most még mivel flexelhetünk.
Veszelszki Ágnes nyelvész azokat az új szavakat gyűjtötte össze nyáron megjelent, Karanténszótár című kötetében, amelyek a koronavírus idején születtek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre