Felfedezetlen fuvolanégyesek a Végh-gyűjteményből – Traverata együttes

A Végh-gyűjteményben található e-moll fuvolanégyes másutt nem ismert. A brácsa szólama hiányzott, de Stollár Xénia zeneszerző kiegészítette.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.10.11.
Módosítva: 2024.10.11.
fuvola programok program

Zenei örökségünk egy becses szeletét őrzi a székesfehérvári Szent István Király Múzeum Könyvtára. A muzeális kottatári anyag része a Végh-gyűjtemény, amely egyedülálló módon őrizte meg a 18–19. század fordulóján egy Fejér megyei nemesi rezidencia zenei életének fuvolairodalmát. A kottagyűjtemény alapítója Verebi Végh (II.) Ignác (1763–1820), a vármegye főjegyzője és országgyűlési követ. Az általa építtetett verebi kastélyban a 19. század elején 18-20 fős társulat működött gyakori vendégzenészekkel.

Felfedezetlen fuvolanégyesek a Végh-gyűjteményből
 

A Végh-gyűjteményben található Reicha még bécsi évei alatt keletkezett, 1001-es jelzetű fuvolanégyese. A mű hiányzik a jegyzékekből és más szakirodalomból, de jóval az op. 98-as kvartettjei előtt keletkezett, mutatva Reicha elkötelezettségét a fúgák és az ellenpont iránt, amelyek később a párizsi Conservatoire katedrájára segítették.

Franz Krommer (1759–1831) csehországi tanulmányai után 1780 körül tűnt fel hegedűsként Simontornyán, ahol egy magyar hölggyel, Bardácsy Judittal kötött házasságot. Styrum gróf, Simontornya földesura révén valószínűleg kapcsolatba kerülhetett Végh Ignáccal. Krommer pécsi évei alatt vagy Bécsbe való visszatérése előtt Pozsonyban is találkozhattak. 

Műsor:
Anton Reicha: G-dúr kvartett (Largo – Allegro – Menuetto, Allegretto – Andante)
Franz Krommer: e-moll kvartett (Allegro – Menuetto, Allegretto – Adagio – Finale, Allegro)

Közreműködik a Traverata együttes korhű hangszereken:
Balogh Vera (fuvola)
Feltein Attila (hegedű)
Móré László (brácsa)
Maróth Bálint (cselló)

Időpont: október 11., 18 óra 
Helyszín: FSZEK Ötpacsirta Szalon (1088 Budapest, Ötpacsirta utca 4.)
 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás