
A nagybányai festők művészete – Gimesy Péter művészettörténész előadása
A májusi előadáson a nagybányai művésztelep történetével és művészeivel lesz lehetőség megismerkedni.
Olasz nyelven, magyar felirattal. A vetítést megelőző és az azt követő beszélgetés magyar nyelven zajlik.
Furcsa kaland ez Fellini életében. Látványvilága eleve korlátozott, hiszen mindvégig egy zenekari próbateremben vagyunk. Giuseppe Rotunnónak, aki immár a Satyricon óta Fellini állandó operatőre, ebben a térben kell lavíroznia. Ráadásul politikai parabolával van dolgunk, márpedig Fellini ezzel eddig nem próbálkozott. Igaz, újra előveszi egyik izgalmas eszközét, a filmbe épített interjút. De megnyugodhatunk, ez a békésen, megszokottan induló zenekari próba egyre sebesebben halad a jónak legkevésbé sem ígérkező végkifejlet felé.
A zenekari próba embert próbáló példázat. A kérdés: meddig terjedhet a még oly elismert dirigens autoritása? Totális hatalom lenne a zenekar fölött? Fellininek megvolt a véleménye minden totális hatalomról. Így aztán nem meglepő, hogy a zenekari tagok szembefordulnak a karmesterrel. Fellázadnak, a szakszervezet tiltakozik, végül eljutnak addig a kérdésig, szükség van-e egyáltalán karmesterre. Vagy a karmesternek zenekarra… Az olykor már-már televíziós interjú egyszerűségű helyzet eszkalálódik, elszabadulnak az indulatok. Ami történik – szatíra. Ez alkalommal azonban Fellini nem a szürreális, hanem az abszurd világába lép át. A hatalom és a demokrácia szembenállása közepette ugyanis egyre mélyebbre eszi magát bennünk a kétség: ilyen körülmények között el tud-e hangozni egyáltalán a zenemű? Fellininek új oldala mutatkozik meg ebben az elmélkedésben. Félreértés ne essék! Ezúttal se számítson senki politikai állásfoglalásra! A Zenekari próba sokkal inkább a hetvenes években hevesen változó olasz viszonyokra reagál. A hatvanas évek „vállt a vállnak” lendülete kihunyt, az egyre jobban gépesített ipar már nem tudja számolatlanul foglalkoztatni a munkakeresőket. Sztrájkok, gyárfoglalások, tüntetések érik egymást. Szóval mi is lesz az együttzenéléssel?
Időpont: december 19. 19 órától
Helyszín: Műpa
Jegyár: 1600 forint
A májusi előadáson a nagybányai művésztelep történetével és művészeivel lesz lehetőség megismerkedni.
Élete első fotókiállítását tartja Mackintosh Estherj.
A művész a mostani programban Brahms legjelentősebb nagyszábasú szonátáját játssza, előtte egy válogatást, kedvenc, későbbi rövid műveiből.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre