Így szerettetheted meg az olvasást a gyerekekkel

Felnőttként pontosan tudjuk, mit képes adni egy jó könyv, milyen elmerülni a különféle történetekben, és egy kicsit kiszakadni a mindennapok valóságából. Ezzel az érzéssel a legkisebbeket is érdemes megismertetni.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.04.05.
gyermek vers képregény olvasás könyv

1. A minta ereje a nevelésben

A téma kapcsán a legfontosabb tényező, hogy legyen a gyerekek előtt példa, azaz mi is olvassunk. Ha azt látja a csöppség, hogy gyakran lapozgatjuk a könyveket, természetes lesz számára a szokás, és érdeklődni fog iránta.

olvas, olvasás, gyerek, olvasó
Így szerettetheted meg az olvasást a gyerekekkel  / Fotó: Aaron Burden /  unsplash.com – Képünk illusztráció

2. Szakítsunk erre időt

Remekül rávezethetjük a még óvodás és kisiskolás korúakat a könyvek bújására, ha sokat olvasunk nekik. Legyen szó az esti meséről, a kötelező olvasmányba való besegítésről vagy érdekes újságokról, ezzel közelebb hozhatjuk hozzájuk a tevékenységet.

 

3. Szabadon választhat

Ha már felsősről van szó, engedjük meg, hogy ő válassza ki, mit olvas. Nem feltétlenül kell regényeket falnia, a betűkkel megismerkedhet a korosztályának szóló magazinokon, képregényeken, enciklopédiákon, de akár receptes könyveken keresztül is, ha épp a sütéssel-főzéssel ismerkedik.

 

4. Kialakulhat egy szokás

Fontos, hogy rutinná alakuljon az olvasás. Már napi 10-15 perc is hozzásegítheti ahhoz, hogy mindennapi szokás legyen, de az jó praktika lehet, ha a fiatalokkal közösen ülünk le olvasni ki-ki a saját könyvével.

 

5. Rendezzük be otthon

Izgalmas folyamat, ha a gyermekkel együtt létrehozunk egy olvasósarkot, ami csak az övé, és ahova elvonulhat. Egy kényelmes párnákkal, takaróval és olvasólámpával felszerelt kuckó hívogatóbbá teheti az olvasást számára.

 

6. Izgalmas elfoglaltság

Mutassuk meg, milyen jó unaloműző ez a hobbi! Olvasni szinte bárhol lehet, így utazás és várakozás közben is könnyen elfoglalhatja magát a csöppség. Jó trükk ez a napközire is, ha már végzett a leckével a diák.

 

7. Elveszve a könyvsorokban

Hasznos, ha szülőként minél korábban megismertetjük a gyerekekkel a könyvtárat, akár már óvodás korban. Egy ilyen helyen lehet nézelődni, és szó szerint közelebb kerülni a kötetekhez. Vegyünk le a polcról meséket, kölcsönözzünk ki párat, és akár otthon is alakítsunk ki egy mini könyvtárat, ahonnan válogathat.

 

8. Ne hagyjuk szó nélkül

A legnagyobb motiváló erő, ha megdicsérjük a csemetét, amikor olvas. A pozitív visszajelzés mindig ösztönző, de azért túlzásba sem kell esni, mert azzal épp az ellenkezőjét érhetjük el. Egy egyszerű „Nagyon ügyesen olvastad el ezt a részt!” vagy „Gratulálok, hogy kiolvastál egy egész könyvet!” mondatok az önbizalmat is növelik.

 

1. Így érdemes választani

Segíthetünk az olvasás szeretetének kialakulásában, ha a gyermek életkora alapján választunk, vagy javaslunk könyvet. Nagy lépés, amikor egy csöppség megtanul olvasni, de sok múlik azon, milyenek az első olvasmányélményei. Meglepő, de már csecsemőkorban is végezhet hasonló aktivitást a baba, amikor a bébi könyv lapjait nézegeti. A puha és illusztrált oldalakkal való játék izgalmas elfoglaltság körülbelül 1 éves korig.

 

2. Fókuszban a kisgyerekkor

A széthajtogatható kemény könyvek 1 és 3 éves kor között kerülnek a kicsik kezébe, ezek a többnyire rajzokkal ellátott kiadványok apró verseket és rövid szövegeket is tartalmazhatnak, melyek szülőként érdemes rendszeresen felolvasni. Az efféle „közös” olvasás nagyon fontos, akárcsak a kitalált mesék, amiket képes könyvek oldalaihoz társíthatunk. Ezzel a történetalkotást is megtanulhatja a gyermek.

 

3. Szárnyra kel a képzelet

Az óvodáskor a mese- és fantáziavilág időszaka, amikor a mindennapok részévé válik az estimese-olvasás, a gyermek pedig az ágyban fekve hallgatja a történeteket, és nézi a könyvek képeit. Itt már a hősök és hősnők hódítanak, és az olyan karakterek, akik valamilyen módon hasonlítanak rájuk. A legjobb, ha színes és részletgazdag rajzokkal ellátott könyvet választunk, amiben rövid, memorizálható mondókák vannak.

 

4. Az önállóság kezdete lehet

A 7-10 éveseknél már fontos szempont az érdeklődési kör. Úgy érdemes könyve(ket) választani, hogy az abban szereplőkkel valamiképpen azonosulni tudjanak a fiatalok. A kisiskolásoknak még többnyire a szüleik olvasnak, de az olvasástanulás során egyre többször szorgalmazhatjuk, hogy ők is tegyék ezt meg. Számukra célszerű olyan köteteket beszerezni, amikben sok a kép, a betűméret pedig viszonylag nagy.

 

5. Saját hobbi alakulhat ki

A felsősök, vagyis a 11-14 évesek szerteágazóbb érdeklődési körrel rendelkeznek, szülőként ezért figyelembe kell venni, hogy mi az, amit szeretnek, leköti és igazán foglalkoztatja őket. Lényeges, hogy a szöveg, amivel találkoznak a tudásuknak megfelelő nehézségű legyen, de nem túl bonyolult, hogy átélhessék a szövegértés pozitív élményét. Célszerű az éppen népszerű könyvsorozatok után nyúlni, amikről még a kortársakkal is beszélgethetnek.

 

6. Sosem késő elkezdeni

A 15 és 18 közöttiek több szempontból egyediek: önállóan olvasnak és kevésbé fogadnak el javaslatokat a választásaikkal kapcsolatban. Támpontokat viszont adhatunk, attól függően, hogy aktuálisan mi foglalkoztatja őket. Érdekesek lehetnek a young adult könyvek, de a mélyebb témák is, amikben az identitáskeresés, a társadalmi kérdések, a szerelem, az önismeret kapnak helyet.

 

Szöveg: Légrádi Júlia, Fanny magazin

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás