Mindenki izgatott, amikor új kis kedvenc érkezik a házhoz. Fontos azonban, hogy az összeszoktatás során betartsuk az alapvető szabályokat, így elkerülhető, hogy a két állat viszonya már a kezdetekkor megromoljon – tanácsolja a Fanny magazin.
Kis kedvenceink összeszoktatása időigényes és sokszor nehéz folyamat, de ha türelemmel és odafigyeléssel állunk hozzá, segíthetünk abban, hogy háziállataink egy barátságos és harmonikus viszonyt alakítsanak ki egymással.
Az első találkozó előtt nagyon fontos, hogy mindkét állat maximálisan egészséges legyen. Ne hordozzon fertőző betegséget, és fontos, hogy az összes oltást megkapják. Abban az esetben, ha valamelyik állat még nem esett át a szükséges állatorvosi vizsgálatokon, illetve oltásokon, akkor mindenképpen tartsuk távol egymástól őket addig, amíg erre sor nem kerül.
A bemutatkozás előtt az egyik legfontosabb szempont, hogy mindkét állatnak meglegyen a saját privát szférája. Elengedhetetlen, hogy ez a terület elkeríthető legyen, valamint hogy a másik állat ne tudjon hozzáférni. Az első találkozó alkalmával ne várjunk azonnali barátságot. Adjunk időt az állatoknak, hogy megszokják egymás jelenlétét. Az egyik legbiztosabb módszer az összeszoktatásra, ha lassan és fokozatosan vezetjük be őket egymás jelenlétébe. Ez különösen fontos, ha a kutyának erős zsákmányszerzési ösztöne van, és esetleg a cicára zsákmányként tekint.
Ha két kutyát szeretnénk összebarátkoztatni, fontos, hogy mind a kettőt tartsuk pórázon az első találkozóknál. Az állatok ugyanis könnyen túl tudnak pörögni társaságban, ami kellemetlen helyzeteket szülhet. Pórázzal viszont könnyen kontrollálhatjuk a helyzetet, ha az állatok bármilyen agressziót mutatnának.
A bemutatkozás során ügyeljünk arra, hogy a környezet csendes és nyugodt legyen. Kerüljük a zajos, forgalmas helyeket. Egy békés, zavaró ingerektől mentes otthoni környezet sokkal kedvezőbb a sikeres összeszoktatáshoz, mint egy állandóan nyüzsgő, zajos helyszín.
A közös séta egy remek módja annak, hogy a kutyák megismerkedjenek egymással. Ez lehetővé teszi számukra, hogy a saját tempójukban fedezzék fel egymást, miközben egyik sem érzi magát túlzottan fenyegetve. A pozitív megerősítés kulcsfontosságú! Amikor az állatok barátságosak, és semmi jelét nem adják annak, hogy bántani szeretnék egymást, akkor dicsérjük meg és jutalmazzuk őket finomságokkal, hogy megtanulják, mi az elvárt viselkedés. Az étel segítségével a háziállatok összekapcsolják egymás jelenlétét a kellemes élményekkel.
Az első napokban valószínűleg szükség lesz arra, hogy állandóan figyeljük az állatok reakcióit. Érdemes tudnunk, hogy a kutya és a cica metakommunikációja rendkívül különböző. Míg az eb esetleg csak játszana a macskával, az teljesen félreértheti a másik állat szándékát, és úgy vélheti, hogy a kutya vadászni akar rá. Ennek eredményeként kényelmetlen helyzetek alakulhatnak ki a lakásban, amelyek elkerülése végett elengedhetetlen a személyes jelenlétünk.
A folyamatot nagymértékben befolyásolja az állat temperamentuma és életkora. Minden kutya és macska egyedi vérmérséklettel rendelkezik, ami hatással lehet a sikerre. A visszahúzódó, félénk kutyák számára általában több időre van szükség az összeszoktatás során. Fontos türelemmel és megértéssel közelíteni hozzájuk, hogy megnyugvást és bizalmat alakítsunk ki bennük.
Az egyéni szükségletek, mint az étel, aktivitás és a személyes tér szintén fontos tényező az összeszoktatásnál. Úgy kell kialakítani a területet, hogy a kutya ne férhessen hozzá a cicánk etetőjéhez, itatójához és fordítva sem, különben ez konfliktusok forrásához vezethet.
A legjobb, ha a macska hordozóládában, a kutya pedig pórázon van. Így úgy ismerik meg egymás szagát, hogy nem tudnak egymással közvetlenül érintkezni. Ha nem tapasztaljuk az agresszió jeleit, akkor mindkét állat kapjon jutalomfalatot. Ellenkező esetben válasszuk szét őket és próbálkozzunk később.
Az állatok testbeszéde is rendkívül fontos. A macska például a fülek hátrahúzásával, a hát felgörbítésével, illetve a farok erőteljes mozgatásával jelezheti, hogy feszült vagy ideges. A kutyánál, ha erőteljesen fixálódik a macskára, lemerevedik, vagy elkezd ugatni és nyüszíteni, az annak a jele, hogy túlzottan felfokozott állapotban van, és nem szabad a macska közelébe engedni.
Ha a kutya túlzottan fixálódik a macskára, érdemes az „Azt nézd!” tréninget alkalmazni. A cél az, hogy az eb megtanuljon ránk figyelni ahelyett, hogy a macskát bámulná. A távolság fokozatos csökkentésével elérhetjük, hogy a kutya nyugodtan viselkedjen a macska közvetlen közelében is. Ha bármikor túlzottan izgatottá válna, lépjünk vissza egy lépést, és kezdjük elölről a gyakorlatot.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre