Nem elég, hogy nem folyik le a víz, kellemetlen szagok is társulhatnak hozzá. Jöjjön néhány tipp, ami segíthet elhárítani, illetve megelőzni a problémát.
A lefolyók eldugulása igen bosszantó, hiszen amellett, hogy nem folyik le a víz, kellemetlen szagok is társulhatnak hozzá. A Fanny magazin összegyűjtött néhány tippet, ami segíthet elhárítani, illetve megelőzni a problémát.
A konyhában, illetve a fürdőszobában eldugult lefolyókat házi praktikákkal is megpróbálhatjuk kidugítani. Ha fél csészényi szódabikarbónát öntünk a lefolyóba, az lúgos tulajdonságainak köszönhetően feloldhatja a szennyeződéseket. Ezután öntsünk bele egy csésze fehér ecetet is és takarjuk le egy konyharuhával a reakció megfékezésére! Várjunk 15-30 percet a hatásra, majd vegyük le a konyharuhát, és forró víz beleöntésével óvatosan mossuk teljesen tisztára a lefolyót. Vigyázzunk, hogy az egyvelegből képződő gázokat ne lélegezzük be!
Öntsünk a lefolyóba fél csésze szódabikarbónát, majd fél csésze frissen facsart citromlevet. Ezt követően dugaszoljuk le a lefolyót és hagyjuk, hogy a keverék egy órán át hasson a csövekben, majd öntsük le mindezt forró vízzel.
A mosópor nem csupán a ruha anyagán lévő zsírokat és olajokat bonthatja le, de a lefolyótisztításban is segíthet. Tegyünk belőle két-három evőkanállal egy fazék forró vízbe, majd öntsük a lefolyóba és hagyjuk állni 20-30 percig. Ezután még egy kevés forró vízzel öblítsük ki a maradék szennyeződést. Ha a víz ezt követően sem folyik le szabadon, előfordulhat, hogy meg kell ismételnünk a folyamatot.
Gyógyszertárakban beszerezhetünk bóraxot, ami forró vízzel vegyítve segíthet elhárítani a dugulást. Egy fél pohárral lassan és óvatosan juttassunk belőle tölcsér segítségével a lefolyó csövébe, majd öntsünk rá két pohár forrásban lévő vizet. Hagyjuk hatni 15-20 perig, ezután öblítsük le újabb két pohár forró vízzel. Szükség esetén ismételjük meg. Arra vigyázzunk, hogy ne lélegezzük be a keverékből képződő gázokat!
Bizonyos esetekben pumpa használata is elegendő lehet. Helyezzük szorosan a lefolyónyílás köré, ezután az egyik kezünkkel fogjuk be a mosogató túlfolyónyílását. Ehhez használhatunk rongyot is. Ezt követően kezdjünk el pumpálni, majd öntsünk forró vizet a lefolyóba.
A dugulás mértékétől és a probléma pontos okától függően előfordulhat, hogy a házi praktikák nem használnak. Ebben az esetben érdemes szakember segítségét kérnünk.
Ha szűrőbetétet teszünk a konyhai lefolyóra, akkor megakadályozhatjuk, hogy mosogatás közben az apró ételmaradékok bekerüljenek a csőbe és később dugulást okozzanak. Ezzel a módszerrel a fürdőszobában is megóvhatjuk a lefolyót a belehulló hajtól. A mosdókagylón kívül a kádban, illetve a zuhanyzóban található lefolyócső nyílásához is elhelyezhetünk szűrőbetétet, ezzel elkerülhetjük, hogy a mosakodás közben belekerülő hajszálak dugulást okozzanak.
Ha észreveszünk ételmaradékokat, illetve hajszálakat a lefolyóban, azonnal szedjük ki őket! Időnként érdemes forró vízzel átmosni a rendszert. Ne felejtsük el, hogy a kádak esetében is fontos a rendszeres tisztítás.
Ha néhány hetente felforralt vízbe keverünk 5 evőkanál ecetet és a lefolyóba öntjük, megelőzhetjük a későbbi dugulást. Ebben az esetben érdemes néhány órára egy pohárral lefedni a lefolyó nyílását, és hagyni, hogy a keverék kifejtse hatását.
Ne használjunk túl sok mosogatószert, ugyanis az egyéb idegen anyagok bekerülése és a vízkő mellett a dugulások többsége abból ered, hogy túlzott mennyiségben jut a mosogatószerből a lefolyóba. Fürdés közben is igyekezzünk kevesebb tusfürdőt és sampont használni, hogy elkerüljük a kád eldugulását. Ezek a habzó anyagok ugyanis könnyen lerakódhatnak a csövekben, és a hajszálak is megtapadhatnak bennük.
A WC dugulását a nem megfelelő öblítési szokások mellett az is elősegítheti, hogy a modern tartályok kevesebb vizet használnak. Ha hetente 1-2 alkalommal beleöntünk egy vödör vizet a WC-csészébe, az megelőzheti a problémát.
A konyhában sem mindegy, hogy mi kerül a lefolyóba. Ne öntsünk bele kávézaccot, olajat vagy zsírt! A tányéron hagyott ételmaradékoknak és a megtisztított zöldség, illetve hús darabjainak sem ott a helye. Ezek lehet, hogy néhány alkalommal még eltűnnek, de előbb-utóbb duguláshoz vezetnek.
Habár sokan igyekeznek spórolni, ezért kevés, illetve langyos vagy hideg vízzel mosogatnak, ennek hosszú távon negatív következményei lehetnek. Ilyen esetben ugyanis nem oldódik fel a zsiradék. A meleg víz segít ebben, így csökken a dugulás esélye.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre