
Ez nem a tavaszi fáradtság: ezért lehetsz most nagyon kimerült
Megszólalt az orvos, aki több jó tanáccsal is szolgál.
A stressz hatására tényleg gyorsabban őszülünk, vagy ez csupán egy mítosz lenne? Kiderült, hogy milyen folyamatok játszódnak le a szervezetünkben!
A hajszínt elsősorban a melanin pigment jelenléte határozza meg, az őszülést az idő előrehaladtával a melanociták, vagyis pigmentsejtek elvesztése okozza. Ezt a biológiai jelenséget azonban felgyorsíthatja a stressz!
A kutatások vállalkoztak a stressz és a korai őszülés közötti bonyolult kapcsolat feltárására. Egy egereken végzett kísérletben a rágcsálókat stresszindukáló körülményeknek tették ki, melynek során a kutatók jelentős gyorsulást figyeltek meg a melanocitát kimerülésében, ami őszülést eredményezett. A humán vizsgálatok azonban vegyes eredményeket hoztak, mert az emberi tapasztalatok összetettsége és a hajszínt befolyásoló tényezők sokasága miatt nehéz elkülöníteni a stresszt, mint a korai őszülés egyetlen tényezőjét.
Egy tanulmány például úgy fogalmaz, megállapítható, hogy a stressz súlyosbíthatja az őszülést azoknál az egyéneknél, akik hajlamosak a genetikai tényezők miatt idő előtti őszülésre. Az öregedéskutatók szerint a stressz felfogható egyfajta gyorsított öregedési folyamatként.
A kutatások azt is megállapították, hogy a dohányzás a korai őszülés egyik rizikófaktora, de a folyamatot felgyorsíthatja a fehérje, a B-12-vitamin, a réz és a vas hiánya is. A szakemberek szerint a kiegyensúlyozott, vitamindús táplálkozás, valamint az erős napfény kerülése segíthet abban, hogy valamivel később kezdjünk őszülni.
Megszólalt az orvos, aki több jó tanáccsal is szolgál.
Tényleg ennyire egyszerű lenne? Vagy pont ettől ilyen nehéz?
Ezt a meglepő dolgot még a magyarok többsége sem ismeri!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre