Ismerős az érzés, hogy fáradtan hazaérsz a munkából és várnak a tennivalók, ezért inkább nem mész el edzeni? Az a jó hírünk, hogy már kevés mozgás is segít!
A tudósok kiszámolták, hogy mennyi testedzésre van szükség ahhoz, hogy ellensúlyozzuk az ülőmunka negatív hatásait – írja a sciencealert.com! Lehull a lepel: napi 30-40 perc izzadás már elegendő lehet!
A kutatások szerint napi 40 perc „mérsékelt vagy erőteljes intenzitású fizikai tevékenység” nagyjából megfelelő, hogy ellensúlyozzon 10 órányi ülést. A szakemberek azt találták, hogy a mozgásszegény életmódot folytatók körében úgy nőtt a halálozási kockázat, ahogy csökkent a fizikai tevékenységekkel töltött idő – ezt több mint 40 ezer ember aktivitása alapján állapították meg, akiknek a mozgását fitneszkarkötővel tartották számon. Az olyan intenzív tevékenységek, mint a kerékpározás, a tempós séta vagy a kertészkedés mind csökkenthetik ezt a kockázatot.
Az irányelvek hangsúlyozzák, hogy minden fizikai tevékenység számít, és annak elvégzése kismértékben is jobb mint a semmi. A kutatás nagyjából összhangban van az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020-as megállapításaival, amelyek szerint hetente 150–300 perc közepes intenzitású vagy 75–150 perc magas intenzitású fizikai aktivitás javasolt az ülőmunkát végzőknek.
Az aktívitás bevezethető olyan lépésekkel, mint például a lépcsőzés liftezés helyett, a gyerekekkel és háziállatokkal való játék, vagy olyan népszerű hobbikkal, mint a jóga vagy a tánc. A kutatók szerint érdemes rövidebb intervallumú testmozgással kezdeni és fokozatosan növelni az időtartamot.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre