Fogaink állapota kulcsfontosságú általános egészségünk szempontjából. (x)
Azon túl, hogy lehetővé teszik a rágást és ezzel a problémamentes étkezést, a fogainkra szükségünk van a beszédhez, egy ápolt fogsor pedig önbizalmat ad, hiszen pozitív benyomást kelthet másokban. A fogbetegségek fájdalommal és kellemetlenséggel járnak, és tekintettel arra, hogy testünk egy komplex rendszert alkot, azok hosszú távon komolyabb egészségügyi problémákat is okozhatnak.
A megfelelő fogápolással, fogorvosunk rendszeres felkeresésével, az általa végzett ellenőrzéssel és fogkőeltávolítással sokat tehetünk fogaink egészségéért. Ezt azonban étkezési szokásaink is alapvetően meghatározzák.
Nézzük, hogy egy olyan mindennapos és teljesen rutindolog, mint az étkezés, hogyan befolyásolja a fogaink állapotát.
Az egyik leggyakoribb fogászati probléma a fogszuvasodás, melynek során a fogállomány véglegesen roncsolódik. A fogszuvasodás kialakulásában számos tényező – a fogak elhelyezkedése, a kor vagy a genetika – közrejátszik, végső soron azonban a szájüregben elszaporodó baktériumok felelősek érte. Ezek megtámadják a fogzománcot majd a dentint, végül pedig eljuthatnak a fogbélhez.
A legnagyobb veszélyt fogainkra az édességek, cukros üdítőitalok és a savas élelmiszerek jelentik. A baktériumok ugyanis cukrot használnak fel szaporodásukhoz, végtermékükként pedig sav keletkezik, mely roncsolja a fogfelszínt. A cukor ráadásul könnyen beleragad a fogunkba, így rendszeres és alapos fogmosás nélkül kiváló táptalajt biztosítanak a baktériumok elszaporodásához. Ez a probléma nem csak a feldolgozott cukor fogyasztásakor fordul elő: az aszalt gyümölcs és a méz is hasonló hatást válthat ki.
Az egyéb, savas ételek és italok - például citrusfélék, egyes zöldségek, savanyúságok és szénsavas üdítőitalok – szintén károsítják a fogzománcot, mely a savas hatásnak kitéve meggyengül és veszít ásványianyag-tartalmából. Emiatt rágáskor, a fogak érintkezésekor, sőt fogmosáskor is könnyebben kopik, idővel pedig elvékonyodik.
Érdemes tehát ezen ételek fogyasztását csökkenteni, de legalább étkezés után mihamarabb fogat mosni.
A fogágybetegség – melyet a köznyelv fogínysorvadásként ismer – a fogat körülvevő szövetek, elsősorban a fogíny krónikus gyulladása. A betegség kialakulása hosszú, akár évekig tartó folyamat eredménye: először ínygyulladás alakul ki, majd az íny visszahúzódik, sorvadni kezd.
A fogakra lerakódó lepedékből – mely a baktériumok táptalaja – fogkő képződik, ennek felszínén pedig további lepedék rakódhat le. Látható tehát, hogy a betegség a nem megfelelő szájápolás, közvetetten azonban ismételten az étkezési szokások következtében alakul ki. Jó hír azonban, hogy rendszeres fogmosással, fogkőeltávolítással ez a gond megelőzhető.
A fogágybetegségek elkerüléséhez elengedhetetlen, hogy változatosan táplálkozzunk, a szervezetünkben kialakuló vitaminhiány ugyanis hozzájárul fogaink és fogínyünk nem megfelelő állapotához. A C-vitamin hiánya ínyvérzéshez, ínygyulladáshoz vezethet, és megnehezítheti a szájüregben a sebgyógyulást, a B6-vitamin pedig segít megelőzni a szájüregben kialakuló gyulladásokat.
Láthatjuk, hogy fogak védelme érdekében oda kell figyelnünk az étrendre, az étkezési szokásokra. Emellett persze nem hanyagolhatjuk el a fogorvosi látogatásokat sem, a fogkőleszedés, illetve más jellegű problémamegelőzés érdekében.
A táplálkozás szempontjából a legfontosabb, hogy csökkentsük a cukor és az egyéb szénhidrátok, valamint a magas savtartalmú ételek és italok fogyasztását. Válasszunk egészségesebb alternatívákat, ezzel általános egészségünkért is sokat tehetünk!
Fogyasszunk kalciumban és vitaminokban gazdag ételeket: előbbi elengedhetetlen a csontok és a fogak megerősítéséhez. Ennek jó forrásai a tejtermékek, bizonyos zöldségek, vagy a szezámmag – ez utóbbi a felhalmozódott plakk eltávolításában is segít. Ha étkezésünkkel nem tudjuk bevinni a napi ajánlott vitaminmennyiséget, használjunk természetes alapanyagokból készült vitaminkészítményeket.
Étkezés során ügyeljünk az éles hőmérsékletváltozásokra, melyek szintén károsíthatják a fogzománcot. Ügyeljünk a nyálképzésre, ez ugyanis kisebb mértékben ugyan, de tisztítja fogainkat, és a keletkezett savak egy részét is semlegesíteni tudja. Igyunk sok vizet, fogyasszunk zöldségeket, sajtot, melyek fokozzák a nyáltermelést. A nyers, kemény zöldségek természetes módon tisztítják a fogakat és masszírozzák a fogínyt.
Látható, hogy étkezési szokásaink jelentős hatással vannak fogaink egészségére és állapotára. Ha a fenti tanácsokat megfogadjuk, kerüljük a fogkárosító szokásokat, odafigyelünk a fogápolásra, valamint rendszeresen látogatjuk fogorvosunkat a fogkőleszedés érdekében, úgy hosszú távon is megőrizhetjük egészséges mosolyunkat.
(x)
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre