Nem csoda, hogy a nők imádják a hagyományos körömlakkok tartósabb, ellenállóbb alternatíváját, ugyanakkor a géllakok alkalmazása nagyobb bajt is okozhat.
A kutatók azt találták, hogy a géllakkokhoz is használt UV-lámpák DNS-károsodást és mutációt okozhatnak. Míg az UV-sugárzás veszélyei – különösen napozáskor – jól ismertek, a tudósok eddig nem vizsgálták, hogy a géllakkok rögzítéséhez használt ultraibolya fény hogyan hat az emberi bőrre. Gondolhatnánk, hogy a szoláriumokhoz hasonló a helyzet, de a körömszalonok által használt készülékek más spektrumú ultraibolya fényt bocsátanak ki.
A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i kampuszának a kutatói azután kezdtek vizsgálatba, hogy találtak egy cikket egy szépségverseny résztvevőjéről, akinél a bőrrák egy ritka változatát diagnosztizálták – írja az engadget.com. Az emberi és egérsejtek különböző kombinációit használva a szakemberek azt találták, hogy már 20 perces UV-lámpa-használat alatt elhalt a sejtek 30 százaléka a Petri-csészében. Egymás után három ilyen kezelés elvégzése után már a 65–70 százalékuk halt el, sőt a megmaradt sejteknél is megfigyeltek elváltozást, olyat is, amelyek a bőrrákos betegeknél szoktak megjelenni.
A tudósok felhívják a figyelmet, ahhoz, hogy kijelenthessük, az UV-lámpák növelik a bőrrák kialakulásának kockázatát, további vizsgálatokra van szükség.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre