Tankolj műanyagot! Ez forradalmasíthatja az üzemanyaggyártást

Régóta halljuk, hogy megfulladunk a műanyagban. A nem lebomló anyagok újrafeldolgozása kulcskérdés lehet a bolygó jövőjét illetően. Kecsmár Gergő miskolci hallgató üzemanyag formájában látná viszont a több millió tonna szemetet és ki is találta, hogyan.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2020.11.09.
magyar találmány

Az elmúlt 65 évben közel nyolcmilliárd tonna műanyagot állítottunk elő, ennek viszont kevesebb, mint 10 százalékát hasznosítottuk újra. Komoly fejtörést okoz jelenleg, hogy hogyan lehet az első számot csökkenteni vagy legalább a másodikat növelni. Lehet, hogy egy magyar ötlet kulcsszerepet játszhat a megoldásban. Kecsmár Gergő, a Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Karának hallgatója ugyanis forradalmi ötlettel állt elő.

Ellep minket a műanyag, de van remény

– Bár az újrahasznosítás mértéke az elmúlt években jelentősen nőtt, a hulladék mennyiségének robbanásszerű növekedése miatt a hulladékgazdálkodás is egyre fontosabb kérdéssé válik globális és hazai szinten egyaránt. Mindez új hasznosítási technológiák megjelenését is magával hozza. Ilyen az általam vizsgált műanyaghulladékból történő üzemanyaggyártás, ami nem csak környezetvédelmi szempontból innovatív, de hazánkban egyedülálló megoldást nyújthat a problémára, mivel tudomásunk szerint a műanyaghulladékok esetében jelenleg csak kísérleti fázisban van a technológia – mondta el Kecsmár Gergő, a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat alapszakos díjazottja.

– A Magyarországon jelenleg alkalmazott technológiával – a műanyaghulladék másodlagos tüzelőanyagként történő hasznosításával – szemben az általam vizsgált eljárás lényege, hogy zárt rendszerben történik a műanyaghulladék lebontása, így elkerülhető a nem kívánt káros anyagok (például kátrány) létrejötte – tájékoztatott az eddigi eredményekről. Ezek pedig biztatóak, ugyanis a vizsgálat során meghatározott minőségi kritériumok többsége megfelel a követelményeknek.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás