Kik voltak a tiszazugi méregkeverő asszonyok?

Végzetes asszonyokról mesél a Múlt-kor című történelmi folyóirat nyári száma, többek között a tiszazugi méregkeverő nőkről.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.06.06.
történelem

Az 1910–1920-as években sok tiszazugi asszony érezte kínlódásnak és szenvedésnek a mindennapokat. Egy részük a kilátástalannak látott életét egy számára terhes családtag megmérgezésével kívánta könnyebbé tenni. A tanyavilágban történt mérgezések sokáig nem kerültek napvilágra.

A tanyavilág elnyelte a gyilkosságok titkát (Fotó: Pixabay)

Az első bizonyított gyilkosságot 1911-ben Nagyréven követték el. Több mint másfél évtizeden keresztül nem derült fény a tömeges mérgezésre, és a gyanú ellenére sem indult komolyabb nyomozás. A bűncselekményeket sokkal hamarabb is le lehetett volna állítani, ha a gyanús haláleseteket vagy a névtelen leveleket a hatóságok alaposan kivizsgálják. Mivel nem így történt, ezért az arzénes halál a Tiszazugban majdnem két évtizedig szedhette áldozatait. Az 1929-es per közvetlen előzményeként három névtelen levél érkezett a Szolnoki Királyi Ügyészséghez, amelyben nagyrévi asszonyokat mérgezéses gyilkossággal vádoltak meg. A csendőrök eleinte nem akadtak nyomra, de végül megtört a jég: a felkeresett gyanúsítottak beismerő vallomást tettek.

Nagyréven és Tiszakürtön három hónapon keresztül tartott a nyomozás, július és október között a két településről 77 feljelentés érkezett a Szolnoki Királyi Ügyészséghez. Sokkal több eljárást indítottak, mint amennyi ítélet született, az esetek túlnyomó többségében – a beismerő vallomások visszavonása után – bizonyítékhiány miatt nem szabtak ki büntetést. Négy asszony, köztük a fő gyanúsított, a helyi bába, Fazekas Gyuláné Oláh Zsuzsanna öngyilkosságot követett el, így az ő felelősségre vonásukra sem kerülhetett sor.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás